setakit.com
setakit.com

FaaS یا Function as a service چیست

FaaS یک روش بدون سرور (serverless) است که برای اجرای کد مدولار بر روی لبه مورد استفاده قرار می گیرد. FaaS امکان نوشتن و به روز رسانی یک بخش از کد را میسر می کنند که می تواند در پاسخ به یک رویداد مانند کلیک کاربر بر روی یکی از فاکتورهای اپلیکیشن مبتنی بر وب اجرا شود. این امر علاوه بر این که روشی مقرون به صرفه برای پیاده سازی microservices است، موجب تسهیل در  توسعه پذیری کد ها نیز می گردد.

 

منظور از microservice چیست؟

در صورتی که یک اپلیکیشن مبتنی بر وب را به عنوان یک هنر تجسمی در نظر بگیریم. استفاده از ساختار microservice مانند ایجاد این هنر توسط سنگ های ریز می باشد. یک هنرمند به سادگی می تواند هر بار این سنگ ها را به سادگی تعویض، تغییر یا اضافه کند.

رویکرد ایجاد یک اپلیکیشن از مجموعه ای اجزای  مدولار را می توان به عنوان معماری microservice ها در نظر گرفت. تقسیم یک اپلیکیشن به ریزسرویس ها (microservices) برای توسعه دهندگان، بسیار جالب توجه می باشد، زیرا می توانند بخش های کوچکی از یک کد را ایجاد نموده و آن را اصلاح کنند و به سادگی نیز بتوانند در پایگاه کدهای خود اجرا نمایند. این امر با معماری یکپارچه، که در آن همه کدها در یک سیستم بزرگ، کنار هم هستند، در تضاد می باشد. حتی تغییرات جزی در اپلیکیشن نیاز به یک روند طولانی و سنگین دارد. FaaS نیاز به این فرایند را از بین می برد.

با استفاده از کد بدون سرور مانند FaaS، توسعه دهندگان وب می توانند بر روی نوشتن کدهای اپلیکیشن تمرکز نموده، در حالی که توسعه دهندگان serverless تنها به پشتیانی از سرور  خدمات backend می پردازند.

مزایای FaaS

افزایش سرعت
توسعه دهندگان با کمک FaaS زمان بیشتری را می توانند به نوشتن منطق برنامه اختصاص دهند بنابراین زمان کمتری برای رسیدن به سرورها و استفاده از آن ها صرف می کنند. این فرایند به طور کلی، باعث افزایش سرعت می گردد.
توسعه پذیری داخلی
از آن جا که به طور اساسی FaaS قابل توسعه و مقیاس پذیر می باشد، دیگر جایی برای نگرانی توسعه دهندگان در خصوص موارد احتمالی ترافیک حجیم نمی ماند.
مقرون به صرفه بودن
توسعه دهندگان Serverless Faas، برخلاف توسعه دهندگان قدیمی فضای ابری،  از مشتریان خود هزینه ای بابت زمان هایی که کاری انجام نمی شود، دریافت نمی کنند. بنابراین مشتریان تنها به ازا میزان استفاده خود، هزینه پرداخت می کنند.
سایر مطالب مرتبط
تفاوت Iaas، PaaS و SaaS ستاک فناوری ویرا