setakit.com
setakit.com

حذف بدافزار اندروید در چهار مرحله

بدافزار یا malware چیست؟

بدافزار یک نرم افزار مخرب است که بدون اطلاع شما، بر روی گوشی تان قرار می گیرد. بدافزارها با هدف آسیب رساندن طراحی می شوند و شامل ویروس ها، worm های کامپیوتری، تروجان ها، باج افزارها و جاسوس افزارها می باشد. مجرمان سایبری به وسیله بدافزار به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا می کنند و گاهی با هویت شما،جهت سرقت یا کلاهبرداری استفاده می کنند. ویروس ها نوع خاصی از بدافزار هستند که به رایانه ها و یا برنامه های آن ها نفوذ می کنند. یک مهاجم سایبری می تواند بدون اطلاع شما، ویروسی را بر روی دستگاه شما نصب کند. این ویروس ممکن است قادر به وارد کردن کد جدید و مخرب بر روی دستگاه شما باشد که بتواند به صورت آنلاین، فعالیت شما را کنترل و دستکاری کند. در این مقاله می آموزیم چگونه می توان حذف بدافزار اندروید در چهار مرحله را انجام داد.

بدافزارها چه آسیبی می توانند به دستگاه های اندروید برسانند؟

بدافزارها توسط مجرمان سایبری، با هدف ایجاد درآمد برای آن ها طراحی شده اند. این بدافزارها قادر به سرقت اطلاعات، ارسال پیامک از دستگاه شما و نصب adware به منظور مجبور کردن شما به دیدن صفحات مخصوصی از وب و یا دانلود کردن برخی برنامه ها می باشد. سارقین اطلاعات می توانند به شماره تلفن ها، اطلاعات شخصی، لوکیشن، پسورد و سایر اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. هکرها نیز می توانند به وسیله باج افزارها، دستگاه های شما را قفل و اطلاعات شما را رمزگذاری کنند. سپس برای بازگردادندن دوباره اطلاعات به شما، درخواست پرداخت مبلغ داشته باشند.

 

how remove android malware

 

اندروید آلوده به بدافزار، چه نشانه هایی دارد؟

تلفن ها در برابر آسیب های داخلی و خارجی، آسیب پذیر هستند. این در حالی است که آسیب های خارجی، معمولا قابل رویت هستند و آسیب های داخلی به صورت پنهانی انجام می شوند. بدافزارهایی مانند ویروس، کارهایی را به صورت تکرار انجام می دهند تا به منابع دستگاه شما دسترسی پیدا کنند. نشانه هایی که بدافزار در چنین شرایطی از خود نشان می دهد به قرار زیر است:

۱- کند بودن گوشی

۲-نیاز به زمان طولانی برای لود شدن برنامه ها

۳-دشارژ شدن سریع باتری

۴-تبلیغات زیاد پاپ -آپ

۵-دارا بودن برنامه هایی که شما آن ها را دانلود نکرده اید.

۶-استفاده غیر مستفیم از داده ها

۷-صورتحساب بالای تلفن

چگونه می توان بدافزارها را بر روی گوشی اندروید بررسی کرد؟

یک راه خوب برای بررسی بدافزار بر روی گوشی اندروید، اجرای اسکن آنتی ویروس می باشد.  قبل از خرید نرم افزار آنتی ویروس برای گوشی خود، مطمئن شوید جامع ترین و کامل ترین نوع آن را انتخاب می نمایید. برم افزارهای آنتی ویروس زیادی وجود دارد که برخی از آن ها رایگان و برخی دیگر غیر رایگان می باشد. نکته ای که در مورد انتخاب نرم افزار آنتی ویروس حائز اهمیت می باشد این است که بتواند اسکن کامل و جامعی انجام دهد به طوری که از هیچ آسیب پذیری غافل نشود. اسکنی که به صورت کامل انجام نشود، امنیت را به صورت کاذب ایجاد می نماید و در نهایت منجر به آسیب پذیری می شود.

چگونه می توان بدافزارها را از Android از بین برد؟

در این جا توضیح داده شده است چگونه می توان حذف بدافزار اندروید در چهار مرحله را انجام داد:

در صورتی که بر روی گوشی شما، بدافزاری وجود داشته باشد، بهتر است هر چه سریع تر آن را متوقف کنید تا آسیب بیشتری به آن وارد نکند. در اینجا به چند مرحله اشاره شده است که می توانید انجام دهید:

۱- گوشی را خاموش کرده و آن را در حالت safe mode راه اندازی مجدد کنید. جهت دسترسی داشتن به گزینه های power off، ابتدا دکمه power را فشار دهید. اکثر گوشی های اندروید می توانند در حالت safe mode دوباره راه اندازی شوند. دکمه power گوشی را فشار دهید. زمانی که انیمیشن آن شروع می شود دکمه کم کردن صدای گوشی را فشار داده و نگه دارید تا انیمیشن پایان یابد و گوشی شما ریست شود. safe mode را در قسمت پایین صفحه مشاهده خواهید کرد.

۲- برنامه های مشکوک را پیدا کرده و در قسمت تنظیمات، uninstall کرده و یا force close نمایید. ممکن است بدافزار به طور کامل از بین نرود اما باعث می شود از آسیب بیشتر به دستگاه شما جلوگیری شود و یا مانع از انتقال بدافزار به سایر دستگاه های داخل شبکه می گردد.

۳-به دلیل این که این امکان وجود دارد که سایر برنامه ها نیز به malware آلوده شده باشند، پس به دنبال آن ها بگردید. به محض این که آن ها را پیدا کردید، delete نمایید.

۴- حال یک برنامه امنیتی قوی بر روی گوشی خود نصب کنید.

نکاتی برای ایجاد امنیت در برابر malware ها بر روی اندروید

در اینجا هفت گام کلیدی به منظور ایجاد امنیت در برابر خطرات آینده ذکر شده است:

۱- استفاده از نرم افزارهای امنیتی قوی

۲-به روز رسانی کلیه سیستم عامل ها و نرم افزارها طبق جدیدترین نسخه ها

۳-کلیک نکردن روی لینک های مشکوک در پیام های متنی و ایمیل

۴-استفاده از پسورهای قوی و پیچیده

۵-استفاده نکردن از WiFiهای عمومی. در صورت استفاده از WiFi ، از یک VPN استفاده کنید.

۶-استفاده از برنامه های محافظتی قوی در صورت اتصال به اینترنت

۷-دانلود برنامه ها از منابع معتبر مانند google play store  و همچنین مطالعه مجوزهای لازم تا مطلع باشید چه دسترسی هایی می دهید.

بهتر است با رعایت اقدامات لازم، مانع از آلوده شدن اندروید خود شوید. داشتن یک نرم افزار آنتی ویروس مناسب، کمک به محافظت دستگاه های شما در برابر بدافزارها می نماید.

 

سایر مطالب مرتبط

جاسوس افزار چیست    بدافزار چیست malware چیست ستاک فناوری ویرا    حملات اصلی به شبکه های کامپیوتری ستاک فناوری ویرا

جاسوس افزار چیست              بدافزار (malware) چیست          حملات اصلی به شبکه