setakit.com
setakit.com

تفاوت رمزگذاری asymmetric (نامتقارن) و symmetric (متقارن)

رمزگذاری asymmetric چیست؟

قبل از پرداختن به تفاوت رمزگذاری asymmetric (نامتقارن) و symmetric (متقارن) باید خاطر نشان کرد که در تمام فرایندهای رمزگذاری، فرستنده، داده ها را رمزگذاری نموده و گیرنده آن ها را رمزگشایی می کند. همان طور که از نام رمزگذاری نامقارن (asymmetric) پیداست، به گونه ای است که در سمت گیرنده و فرستنده مشابه هم نیستند و با یکدیگر تفاوت دارند و نکته ای که در مورد این رمزگذاری وجود دارد این است که از دو کلید متفاوت استفاده می کند. رمزگذاری نامتقارن که تحت عنوان رمزگذاری public key نیز معروف است، از دو کلید عمومی و خصوصی (public key-private key) استفاده می کند. به این صورت که داده های رمزگذاری شده با کلید خصوصی تنها با کلید عمومی قابل رمزگشایی است و بالعکس.

پروتکل TLS (یا SSL) که از HTTPS پشتیبانی می کند، بر پایه رمزگذاری نامتقارن بنا شده است. یک کاربر، کلید عمومی وب سایت مورد نظر خود را از طریق گواهینامه TLS (یا SSL certificate) به دست آورده و یک ارتباط ایمن را آغاز می کند. از طرفی وب سایت مذکور نیز کلید خصوصی را مخفی نگه می دارد.

رمزگذاری symmetric (متفارن) چیست؟

در رمزگذاری متفارن (symmetric) یک کلید، هم رمزگذاری می کند و هم رمزگشایی. در ضمن گیرنده و فرستنده، هر دو می بایست بدانند که کلید چیست. طراحی این کلید به گونه ای است که به منظور تامین امنیت، هیچ شخص ثالثی قادر به حدس زدن آن نمی باشد.

استفاده از رمزگذاری های متقارن و نامتقارن توسط TLS/SSL

TLS که به آن SSL نیز گفته می شود، پروتکلی است که برای رمزگذاری ارتباطات شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. TLS از هر دو رمزگذاری متقارن و نامتقارن استفاده می کند. کاربر و سرور طی فرایندی تحت عنوان “session keys” و در حین TLS handshake در مورد کلیدهای جدید برای رمزگذاری متقارن (symmetric encryption) به توافق می رسند.

نحوه عملکرد کلید رمزنگاری (cryptographic key)

واژه کلید به رشته ای از داده ها اطلاق می شود که با الگوریتم cryptographic کار می کند، و می تواند داده ها را رمزگذاری و رمزگشایی نماید. داده های رمزگذاری شده، به صورت کارکترهای تصادفی به نظر می رسد، اما با استفاده از کلید صحیح و مناسب، می توان آن را به درستی رمزگشایی نمود.

 

سایر مطالب مرتبط با تفاوت رمزگذاری asymmetric (نامتقارن) و symmetric (متقارن)

رمزگذاری داده ها ستاک فناوری ویرا      کلید رمزنگاری داده ها چیست ستاک فناوری ویرا

رمزنگاری داده ها                  کلید رمزنگاری داده ها