setakit.com
setakit.com

ساختار شبکه کامپیوتری

ساختار شبکه کامپیوتری تحت عنوان طراحی فیزیکی و منطقی نرم افزار، سخت افزار، پروتکل ها و رسانه های انتقال داده تعریف می شود. به عبارت ساده تر می توان گفت چگونگی سازماندهی کامپیوترها و نحوه تخصیص به رایانه ها، تعریفی از ساختار شبکه رایانه ای می باشد. دو ساختار شبکه که مورد استفاده قرار می گیرد، عبارتند از:

 • Peer-To-Peer network
 • Client/Server network

ساختار شبکه کامپیوتری

ساختار شبکه کامپیوتری

 شبکه Peer-To-Peer

شبکه P2P که به آن شبکه همتا به همتا نیز گفته می شود، دارای ساختار توزیع شده است و کامپیوترهای موجود در این شبکه از طریق اینترنت، به یکدیگر متصل هستند. تبادل داده در این شبکه، بدون نیاز به سیستم مدیریت مرکزی و سرور اختصاصی انجام می شود. به عبارت دیگر می توان گفت هر node در این شبکه، می تواند همزمان، هم سرور باشد و هم کاربر.

شبکه peer to peer برای محیط های کوچک؛ معمولا تا ۱۰ کامپیوتر، مناسب است. گفته می شود جهت به اشتراک گذاری منابع، مجوزهای ویژه ای به هر رایانه، اختصاص داده می شود، اما زمانی که کامپیوتر مورد نظر دچار خرابی گردد، مشکل جدی پیش می آید.

شبکه همتا به همتا ستاک فناوری ویرا

شبکه همتا به همتا یا peer to peer

مزایای شبکه P2P

 • به دلیل نبودن سرور اختصاصی، هزینه پایینی دارد.
 • در صورتی توقف کار یک کامپیوتر، بقیه رایانه ها به کار خود ادامه می دهند.
 • امکان استفاده در شبکه های خانگی و مشاغل کوچک وجود دارد.
 • به دلیل این که هر کامپیوتر، خود را مدیریت می کند، تنظیم و نگهداری آن، ساده می باشد.

معایب شبکه P2P

 • به دلیل این که این شبکه، شامل سیستم متمرکز نیست، نمی تواند از داده ها بکاپ بگیرد، زیرا داده ها در محل های مختلف هستند.
 • امنیت کافی ندارد، زیرا هر کامپیوتر، خود را مدیریت می کند.
 • سرعت عملکرد آن، پایین است، زیرا هر کامپیوتر، توسط کامپیوترهای دیگر نیز در دسترس است.

شبکه Client/Server

شبکه کلاینت سرور، یک ساختار کامپیوتری توزیع شده است که برای کاربران طراحی شده است، تا بتوانند به منابع درخواستی خود از طریق یک کامپیوتر مرکزی به نام سرور، دسترسی داشته باشند. کنترل کننده مرکزی در این شبکه، سرور نامیده می شود و سایر کامپیوترها، کلاینت هستند. غالبا کلاینت (به عنوان سرویس گیرنده) و سرورها از طریق شبکه کامپیوتری و بر روی سخت افزارهای جداگانه، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، اما گاهی ممکن است کلاینت و سرور در یک سیستم باشند.

وطیفه سرور، انجام تمامی عملیات اصلی است مانند ایجاد امنیت و مدیریت شبکه. در ضمن مدیریت تمامی منابع مانند فایل ها، دایرکتوری ها، پرینتر و غیره بر عهده سرور می باشد.

در این شبکه، تمامی کلاینت ها از طریق سرور، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. به عنوان مثال، اگر کلاینت  ۱، قصد ارسال داده به کلاینت ۲ داشته باشد، ابتدا داده ها را جهت کسب اجازه، به سرور ارسال می کند. سپس سرور به کلاینت ۱، پاسخ داده و اجازه می دهد تا با کلاینت ۲ ارتباط برقرار کند.

شبکه کلاینت سرور ستاک فناوری ویرا

شبکه کلاینت سرور

مزایای شبکه کلاینت سرور

 • به دلیل وجود سیستم متمرکز، می توان به سادگی، بکاپ گیری را انجام داد.
 • در این شبکه، سرور اختصاصی وجود دارد، پس می توان عملکرد کلی شبکه را بهبود بخشید.
 • این شبکه در مقایسه با شبکه P2P، امنیت بالاتری دارد، زیرا یک سرور واحد، بر عملکرد سایر کامپیوترها و منابعی که به اشتراک گذاشته می شود، نظارت دارد.
 • در ضمن سرعت به اشتراک گذاری منابع، بالاست.

معایب شبکه client-server

 • شبکه کلاینت سرور، پر هزینه است، زیرا به یک سرور با حافظه بسیار بالا نیاز دارد.
 • یک سرور به NOS یا سیستم عامل شبکه نیاز دارد تا بتواند منابع را در اختیار کلاینت ها قرار دهد، که هزینه NOS بسیار بالاست.
 • جهت مدیریت تمامی منابع، به مدیر اختصاصی شبکه نیاز دارد.

 

خدمات شبکه

شرکت ستاک فناوری ویرا، پیشگام در حوزه امنیت شبکه و عرضه کننده تجهیزات و خدمات شایسته، در این صنعت می باشد. این شرکت با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب و ارائه راهکارهای متنوع بر اساس استفاده از تجهیزات برندهای معتبر نظیر فورتی نت، جونیپر، سیسکو و غیره امکان ارائه مشاوره و طراحی در جهت بهینه سازی شبکه، پشتیبانی شبکهو همچنینمدیریت و آنالیز شبکه به مشتریان محترم ارائه می دهد.

 

سایر مطالب مرتبط

انواع توپولوژی شبکه ستاک فناوری ویرا         ویژگی های شبکه های کامپیوتری ستاک فناوری ویرا            انواع شبکه های کامپیوتری ستاک فناوری ویرا              حملات اصلی به شبکه های کامپیوتری ستاک فناوری ویرا

   انواع توپولوژی شبکه        ویژگی های شبکه های کامپیوتری         انواع شبکه های کامپیوتری         حملات اصلی به شبکه های کامپیوتری