setakit.com
setakit.com

ارز دیجیتال چیست (cryptocurrency)

ارز رمزنگاری شده (ارز دیجیتال) چیست؟

ارز دیجیتال (cryptocurrency) نوعی ارز است که با پول سنتی دو تفاوت اصلی دارد. اولین تفاوت آن ها در این است که ارز دیجیتالی (cryptocurrency) به هیچ دولتی وابسته نیست و از طرف هیچ دولتی پشتیبانی نمی شود، بنابراین تبدیل به یک ارز بین المللی شده است. تفاوت بعدی این است که ارز رمزنگاری شده، همواره غیر متمرکز است.

تفاوت ارز متمرکز و غیر متمرکز

پول سنتی به صورت متمرکز است. به عبارت دیگر اگر شخصی دلار آمریکای خود را به بانک سنتی که حتی بدون اینترنت کار می کند بسپارد، آن بانک مسئولیت پیگیری ارز مذکور را بر عهده دارد.  در ضمن، صاحب آن مبلغ برای گرفتن آن، مجبور است به بانک مراجعه کند. حال اگر آن فرد قصد داشته باشد، مبلغ خود را به یک بانک آنلاین بسپارد، آن بانک، سابقه حساب فرد و موجودی وی را در یک سرور مرکزی، نگهداری می کند. به عبارتی، سرور مرکزی بانک را می توان به عنوان یک منبع معتبر برای حساب فرد دانست. در هر دو حالت ذکر شده، ارز سپرده شده به بانک به صورت متمرکز می باشد، به این معنی که از یک مکان، قابل پیگیری می باشد.

حال ارزهای رمزنگاری شده که به صورت غیرمتمرکز هستند، اطلاعات آن ها در مورد میزان ارز و غیره در کامپیوترهای مختلف مثلا هزاران کامپیوتر که به هر یک از آن ها node گفته می شود، ذخیره و نگهداری می گردد. اطلاعات ذخیره شده بر روی nodeها، توسط عموم مردم در دسترس است و هیچ مرجعی مسئول پیگیری و نگهداری حساب ها نیست. به عبارت دیگر، هر زمان نقل و انتقال مالی صورت گیرد، تمامی nodeها می بایست به صورت همزمان به روز رسانی شوند تا دفتر کل نگهداری از حساب ها در هر node با هم یکسان شوند.

یکسان سازی این node ها بسیار حائز اهمیت می باشد، زیرا در غیر این صورت امکان وقوع double-spending وجود داشت، به عبارت دیگر فردی می توانست قبل از این که دفتر کل به روز رسانی گردد، یک مبلغ را دو بار منتقل کند. با روشی به نام بلاک چین (blockchain) می توان از double-spending جلوگیری نمود.

بلاک چین (blockchain)  چیست؟

بلاکچین، تکنولوژی است که امکان ارزهای دیجیتال را فراهم آورده است. امکان توضیح کامل blockchain در این مقاله نمی باشد، اما مهم ترین نکته ای که در مورد آن باید گفت این است که به استخراج یا mining نیاز دارد.

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ

استخراج ارز دیجیتالی، فرایندی است که طی آن کامپیوتر، یک مسئله بسیار پیچیده ریاضی را حل می کند. سپس بعد از حل مسئله، مجموعه ای از معاملات ارز دیجیتال، به صف معاملات مشابه اضافه شده تا به تمام Nodeها پخش شوند و دفتر کل به روز رسانی شود. به منظور تشویق کامپیوترها به ماینینگ، بعد از حل مسایل پیچیده ریاضی، با سکه هایی که استخراج کرده اند، ارز دریافت می کنند. به این ترتیب، ارز دیجیتالی جدید به گردش در می آید.

چرا ارزهای رمز پایه مورد حملات DDoS قرار می گیرند؟

قابل ذکر است حملات DDoS توجه خاصی به بیزینس مبادلات سکه، دارند. در ضمن با افزایش محبوبیت و ترافیک ارزهای دیجیتال (cryptocurrency)، مهاجمین در جستجوی راه های مختلفی به منظور مختل کردن منابع ارزهای رمزنگاری شده هستند تا دسترسی کاربران را مختل کنند.

حملات DDoS را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین روش های بروز اختلال در اینترنت مدرن و امروزی دانست. یک مهاجم دیداس می تواند با بارگیری بیش از حد ترافیک ساختگی، وب سایت یا سرویس هدف خود را از دسترس خارج کند. محبوبیت و اهمیت ارزهای رمزنگاری شده (cryptocurrency) آن ها را به هدف اصلی حمله تبدیل می کند

در اینجا برخی از حملات دیداس که به بیزینس مبادلات سکه (coin exchanges) ضربه وارد می کند ارائه شده است تا بتوان الگوهای آن ها را شناسایی کرد. برجسته ترین آن ها شامل SSDP amplification، NTP amplification و application layer attack می باشد.

در اینجا می توانید نموداری از تعداد حملات بالقوه لایه برنامه (application layer) را که از اواسط دسامبر ۲۰۱۷، وب سایت های محبوب cryptocurrency را مورد هدف قرار گرفته، مشاهده نمایید:

نمودار حملات دیداس ارز دیجیتالی ستاک فناوری ویرا

همان طور که در این نمودار مشخص است، حملات به صورت ناگهانی گسترش یافته اند. در این مدت زمانی، تعدادی از سایت های ارائه دهنده ارز بلاکچین مورد هدف قرار گرفته اند. خوشبختانه، نرم افزارهای جلوگیری از حملات DDoS  و زیرساخت های آن توانستند مانع از بروز اختلال در خدمات گردند.

حتی در بهترین شرایط نیز، بسیاری از وب سایت ها و برنامه های مرتبط با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، منابعی برای مقابله با افزایش گسترده ترافیک ندارند. افزایش این چنینی، چه در اثر حملات DDoS (حمله محروم سازی از سرویس) باشد و چه نتیجه ی افزایش طبیعی ترافیک، منجر به قطع موقتی و محرومیت از خدمات می گردد. میزبانی از محتوا بر روی CDN برای سایت های آنلاین، امری ضروری به شمار می رود.