setakit.com
setakit.com

۵ تاثیر استانداردسازی دیتاسنتر

به نظر شما بدترین کابوس یک مدیر دیتاسنتر چه چیزی می تواند باشد؟ طراحی، استفاده ، نگهداری و مدیریت پیچیده ی سیستم ها است. همه این ها فاکتورهایی هستند که باعث مشکلات عدیده می شوند مانند هزینه های بالا، عملکرد کند، امکان downtime و مقیاس پذیری های چالش برانگیز. با استانداردسازی دیتاسنترها می توان این چالش ها را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

استانداردسازی دیتاسنتر شامل برق، کابل،  سیستم خنک کنندگی، رک، امنیت فیزیکی و خدمات به نوعی کلید اصلی حل این مشکلات به حساب می آید. زمانی که سیستم ها و اجزا آن ها قابل تغییر، مقیاس پذیر، قابل تکرار، قابل فهم و یکپارچه باشند، پتانسیل بالایی برای صرفه جویی در زمان و هزینه های طراحی دیتاسنتر، نصب، بهره برداری و نگهداری آن ها ایجاد می گردد.

به کارگیری زیرساخت های استانداردسازی دیتاسنتر، دارای مزایای زیادی می باشد مانند به حداقل رساندن مشکلات پیچیده و خاص.

۱- مقیاس پذیری ساده تر

مقیاس و ظرفیتی که دیتاسنتر شما، امروز به آن نیاز دارد، مطمئنا با چیزی که طی ۵ یا ۷  سال آینده به آن نیاز دارید، متفاوت است. به همین دلیل است که برنامه ریزی برای آن و پیش بینی آن چه که در آینده جهت مفید و کاربردی بودن نیاز دارد، بسیار مشکل است.

استانداردسازی دیتاسنتر، امکان پیکربندی بهینه فضا را فراهم می کند و این اطمینان را به وجود می آورد که می توان زیرساخت های مورد نیاز جهت تغییر مقیاس در آینده را بدون نیاز به پرداخت هزینه های زیاد و یا گسترش مراکز داده، ایجاد نمود. با تغییر الزامات تکنولوژی، می توان “بلوک های ساختمانی” مازاد را بدون نیاز به مهندسی مجدد کل سیستم و یا فضا ایجاد نمود. استانداردسازی دیتاسنتر

۲-نیاز کمتر به منابع انسانی

زمانی که یک مرکز داده به صورت استاندارد، اجرا و پیاده سازی شود، نیاز کمتری به زمان برای آموزش و عیب یابی دارد. همه ی امور به صورت یکسان انجام می شود، شناخت عملکرد تجهیزات، آسان تر می شود و همچنین جهت نگهداری سخت افزارها، مهارت کمتری نیاز است. همه این ها به این دلیل است که عملکرد سیستم ها و اجزا آن ها، مشابه هم می باشند و به یک روش مشابه، پاسخ می دهند.

به جای صرف ساعت ها زمان جهت عیب یابی و حل یک مشکل جدید، مدیران دیتاسنترها می توانند منابع بیشتری که توسط زیرساخت ها پشتیبانی می شود را به لایه های IT اختصاص دهند (کار حقیقی که توسط تجهیزات IT انجام می شود.) استانداردسازی دیتاسنتر

۳- تعمیرات-نگهداری ساده

در صورتی که دیتاسنتر شما متشکل از خدمات و محصولات مراکز و فروشنده های دیگر باشد، می دانید که مدیریت patchها، به روز رسانی و نگهداری کلی چقدر مشکل است.

با استانداردسازی سخت افزارهای مراکز داده، شما با قسمت های مشترک، تکنولوژی مشترک و رویکردهای به روز رسانی مشترک سرو کار خواهید داشت. همه موارد گفته شده باعث نگهداری ساده تر و سریع تر می شود و در نهایت منجر به صرفه جویی در زمان، منابع و هزینه ها می گردد.

۴- احتمال خرابی کمتر

خطای انسانی، دلیل اصلی بروز مشکل در دیتاسنتر می باشد که با کاهش آن، فرصت های بیشتری برای بهبود در دسترس بودن را ارائه می دهد. اشتباهات همیشه و همه جا رخ می دهند، از اشتباهات تولید گرفته تا تشخیص نادرست یک مشکل. با استانداردسازی فرایندها و سیستم های دیتاسنتر، تکنسین ها با اسناد، اصول تعمیرات و نگهداری به خوبی آشنا شده و در نتیجه خطاهای ناشی از عدم آگاهی و دانش، کاهش می یابد. اشتباهاتی نظیر تایپ یک command اشتباه، چرخاندن اشتباه سوییچ یا کشیدن یک کابل اشتباه به صورت قابل توجهی کاهش می یاید.

استانداردسازی مراکز داده، این امکان را به شما می دهد که پس از بروز خطای انسانی در سیستم، زمان کمتری را برای برگرداندن آن سپری کنید. در صورتی که به هنگام بروز خرابی، اجزا استاندارد به سرعت جایگزین شوند، صرف نظر از دلیل آن، اختلال در بیزینس به حداقل می رسد.

۵-استفاده سریع تر در استانداردسازی دیتاسنتر

در صورت استانداردسازی دیتاسنتر، پیکربندی و استفاده از آن نیز سریع تر اتفاق می افتد  و همچنین تعداد تجهیزات کمتری جهت نصب، نیاز خواهد بود. در صورت نیاز به جابجایی، افزودن، تغییر و یا هر پیکربندی مجدد دیگر، اجزا modular را به راحتی می توان حذف کرد، دوباره مرتب نمود و مجددا کانکت کرد.

 

شرکت ستاک فناوری ویرا با تجربه انجام پروژه های موفق در زمینه ی طراحی دیتاسنتر خدمات قابل توجهی به مشتریان محترم، ارائه می نماید.

 

سایر مطالب مرتبط

ممیزی دیتاسنتر ستاک فناوری ویرا      امن ترین دیتاسنترهای جهان ستاک فناوری ویرا

       ممیری دیتاسنتر               امن ترین دیتاسنترهای جهان