setakit.com
setakit.com

DNS چیست و چه کاربردی دارد

DNS چیست و چگونه کار می کند؟

DNS یا Domain Name System به عنوان دفترچه تلفن اینترنت به شمار می رود. از طریق نام دامنه، مانند setakit.com یا fortisupport.ir می توان به اطلاعات به صورت آنلاین دسترسی داشت. مرورگرهای وب از طریق آدرس آی پی با یکدیگر در تعامل هستند. در حقیقت DNS، نام دامنه را به آدرس آی پی تغییر می دهد تا مرورگرها بتوانند منابع اینترنت را load کنند.

هر دیوایسی که به اینترنت متصل می شود، دارای یک IP Address اختصاصی می باشد به طوری که دیوایس های دیگر بتوانند آن را شناسایی کنند. DNS، نیاز انسان برای به خاطر سپردن آدرس آی پی هایی نظیر ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ (در IPV4) یا آی پی آدرس های پیچیده تر مانند ۲۴۰۰:cb00:2048:1::c629:d7a2 (در IPV6 ) برطرف می کند.

DNS چگونه کار می کند؟

فرایند DNS Resolution شامل تبدیل نام هاست (مانند www.setakit.com)  به یک آدرس آی پی computer-friendly (مانند ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ ) می باشد. به هر دیوایس متصل به اینترنت، یک آدرس آی پی اختصاص داده می شود و آن آدرس جهت یافت یک دیوایس مناسب ضروری می باشد، دقیقا مانند دانستن نام خیابان جهت یافتن خانه مورد نظر. زمانی که یک کاربر، قصد لود کردن یک صفحه وب را دارد، آدرسی که در قسمت مرورگر تایپ می شود (مانند setakit.com) به یک آدرس machine-friendly  ترجمه می شود تا صفحه وب مورد نظر قابل مشاهده باشد.

برای درک بهتر فرایند DNS resolution، بهتر است به تفاوت های بین اجزا سخت افزار که DNS باید از آن ها عبور کند، پرداخت. عملکردهای DNS همگی “پشت صحنه” اتفاق می افتند و نیازی به تعامل بین کامپیوتر کاربر و درخواست اولیه ندارد.

انواع DNS Server که به لود شدن صفحه وب کمک می کنند:

  • DNS recursor: این نوع را می توان به عنوان مسئول کتابخانه در نظر گرفت که از او درخواست می شود کتاب خاصی را در جایی از کتابخانه پیدا کند. DNS recursor، سروری است که جهت دریافت درخواست ها از دیوایس های کاربران، از طزیق برنامه هایی مانند مرورگرهای وب، برنامه ریزی شذه است. به طور معمول، recursor مسئول راضی نگه داشتن کاربران می باشد و این کار را با پاسخ دادن به درخواست های دیگر انجام می دهد.
  • Root nameserver: به عنوان اولین قدم در ترجمه نام هاست قابل خواندن توسط انسان به آدرس آی پی می باشد. می توان آن را به عنوان فهرست در کتابخانه در نظر گرفت که به قفسه های مختلف کتاب ها اشاره دارد.
  • TLD nameserver: یا Top Level Domain Server را می توان به عنوان یک قفسه خاص از کتاب ها را در کتابخانه در نظر گرفت. این nameserver، شامل مرحله بعدی جستجوی یک آدرس آی پی خاص و قسمت آخر هاست آن می باشد (به عنوان مثال com. که سرور TLD را می توان گفت com است)
  • Authoritative nameserver: این nameserver  را می توان به عنوان یک فرهنگ لغت در یک قفسه کتاب در نظر گرفت که یک نام خاص را می تواند به یک تعریف (definition) ترجمه کند. آخرین مرحله جستجو را انجام می دهد. در صورتی که authoritative nameserver به سابقه ی درخواستی دسترسی پیدا کند، آدرس آی پی را برای hostname درخواستی به DNS Recursor (مسئول کتابخانه) که درخواست اولیه را صادر کرده، بر می گرداند.

تفاوت authoritative DNS server و recursive DNS resolver چیست؟

هر دو مفهوم به سرورها یا گروهی از سرورها اشاره دارد که با زیرساخت DNS به صورت یکپارچه در آمده اند، اما هر یک وظیفه ی مخصوص و متفاوتی را دارند و در پروسه عملکرد DNS در جایگاه متفاوتی قرار دارند. اولین تفاوتی که می توان در مورد آن ها گفت این است که recursive resolver در ابتدای فرایند قرار دارد و authoritative nameserver در انتهای آن.

 

سایر مطالب مرتبط

DMZ چیست      شبکه anycast چیست    تفاوت NFS و CIFS

شبکه DMZ چیست؟           شبکه anycast چیست؟           تفاوت NFS و CIFS در شبکه