setakit.com
setakit.com

Ethernet چیست و چه کاربردی دارد

اترنت چیست

اترنت تکنولوژی ای است که با هدف ایجاد ارتباط کامپیوترها با هم در یک Local Area Network یا LAN  ایجاد شده است و دستگاه ها را قادر می سازد تا با یک پروتکل به عنوان یک زبان مشترک با هم ارتباط برقرار کنند. شایان ذکر است از دهه ۱۹۹۰ تاکنون رایج ترین روش کانکشن کامپیوترها با هم در LAN به شمار می رود. شبکه LAN، شبکه ای از کامپیوترها و سایر دستگاه های الکترونیکی است که یک منطقه کوچک مانند یک دفتر کار، خانه یا یک ساختمان را تحت پوشش قرار می دهد. بر خلاف LAN، شبکه WAN مناطق بزرگ تری را پوشش می دهد. به علاوه اترنت پروتکلی است که فرایند چگونگی انتقال داده ها را از طریق LAN کنترل می نماید. در ضمن اترنت نشان می دهد چگونه دستگاه های یک شبکه می توانند داده ها را انتقال دهند و همچنین فرمت داده ها را به شکلی در می آورد که سایر دستگاه های شبکه در همان بخش شبکه بتوانند آن ها را دریافت، پردازش و تشخیص دهند.

انواع شبکه اترنت

  •  fast ethernet

این نوع شبکه اترنت قادر است داده ها را با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه از طریق کابل twisted-pair یا کابل فیبر نوری (fiber-optic) منتقل کند. می توان داده ها را با سرعتی بین ۱۰ مگابیت بر ثانیه تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و بدون هیچ پروتکلی یا تغییری در برنامه و نرم افزار شبکه انتقال داد.

  • Gigabit ethernet

این شبکه قادر است داده ها را با سرعتی معادل ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه توسط کابل twisted-pair یا کابل فیبر نوری منتقل کند.

  • Switch ethernet

می توان گفت switch ethernet، قسمتی از تجهیزات شبکه است که برای دستگاه های چندگانه شبکه در یک LAN مورد نیاز است. در استفاده از این نوع کابل، از یک کابل معمولی شبکه به جای کابل crossover استفاده می شود. این کابل اترنت، داده ها را از یک دستگاه به دستگاهی دیگر توسط همان شبکه منتقل می کند. به طور معمول، این روش، ارسال داده ها با هر سرعتی را پوشش می دهد. اترنت با توجه به هزینه مناسبی که دارد، به طور گسترده به عنوان یک تکنولوژی شبکه  مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته: کابل crossover نوعی کابل اترنت است که دو کامپیوتر را به هم کانکت می کند. برخلاف این کابل، اکثر کابل های اترنت، یک کامپیوتر را به یک سوییچ یا یک روتر کانکت می کند.

تفاوت کانکشن اترنت (Ethernet) و وای فای (WiFi) چیست

  • وای فای (WiFi) داده ها را از طریق سیگنال های وایرلس انتقال می دهد، اما اترنت، این کار را از طریق کابل انجام می دهد.
  • WiFi نیازی به کابل ندارد و از طریق روتر به کاربران امکان دسترسی به شبکه و اینترنت را می دهد، بنابراین می تواند منطقه وسیع تری را پوشش دهد و برای کاربرانی که نیاز به حرکت در یک فضا دارند، مناسب است. اما برای دسترسی به شبکه از طریق Ethernet، کاربران باید دسترسی به دستگاهی داشته باشند که کابل اترنت دارد.
  • کانکشن از طریق اترنت بسیار ایمن تر از وای فای می باشد. تنها از طریق اتصال به دستگاهی بر روی شبکه اترنت، می توان به داده ها دسترسی پیدا کرد. در حالی که داده هایی که بر روی شبکه وای فای هستند، می توان از طریق وایرلس به آن ها دست پیدا نمود.
  • صرف نظر از این که متغیرهایی در سرعت واقعی کانکشن WiFi تاثیر دارند، می توان گفت تقریبا همیشه اترنت از وای فای سریع تر است. قابل ذکر است سریع ترین سرعت اترنت تا امروز به ۱۰ گیگابیت بر ثانیه یا بیشتر هم می رسد، در حالی که از نظر تئوری، سریع ترین سرعت وای فای حداکثر به ۶٫۹ گیگابیت بر ثانیه می رسد. البته سرعت واقعی بسیار کندتر است یعنی کمتر از ۱ گیگابیت بر ثانیه.
  • امکان تداخل توسط سایر دستگاه های الکتریکی یا فیزیکی در کانکشن وای فای وجود دارد که منجر به مسدود شدن سیگنال های وای فای می شود. اما کانکشن از طریق اترنت دارای قابلیت اطمینان بالاتری می باشد، زیرا کاملا عایق بندی شده و توسط دستگاه های فیزیکی دیگر، تخت تاثیر قرار نمی گیرد.
  • هنگام آپلود کردن فایل هایی با حجم زیاد، یا پخش ویدئو و همچنین کارهایی که نیاز به پهنای باند زیادی دارند، قطعا سرعت زیاد اترنت تجریه بهتری را از زمان تاخیر کم و سرعت انتقال زیاد، در اختیار قرار می دهد.
  • بدون شک کار کردن با WiFi بسیار راحت تر از اترنت می باشد. کاربر با استفاده از وای فای می تواند به راحتی در یک منطقه حرکت کند، اما برای اتصال از طریق اترنت می بایست پشت میز کاری قرار گیرد.

کابل اترنت

کابل اترنت، یکی از انواع رایج کابل جهت استفاده در شبکه های wired محسوب می شود. کابل های اترنت، دستگاه هایی مانند کامپیوترها، روترها و سوییچ ها را در داخل یک LAN به هم کانکت می نماید. این کابل های فیزیکی از نظر طول و دوام محدود هستند. در صورتی که یک کابل شبکه خیلی بلند باشد و یا کیفیت مناسبی نداشته باشد، قطعا نمی تواند سیگنال های شبکه را به خوبی منتقل کند. به دلیل همین محدودیت ها انواع مختلفی کابل اترنت وجود دارد که برای انجام کارهای خاص در شرایط خاص بهینه شده اند.

کابل اترنت

کابل اترنت شبیه به کابل تلفن است، اما از آن بزرگ تر است و سیم های بیشتری دارد. هر دو کابل شکل و plug مشابهی دارند، ولی کابل اترنت دارای هشت سیم است و کابل تلفن چهار سیم. کانکتورهای کابل اترنت بزرگ تر نیز هستند. کابل های اترنت در رنگ های مختلف موجود هستند، در صورتی که کابل های تلفن معمولا به رنگ خاکستری می باشند.

انواع کابل های اترنت

کابل های اترنت از یک یا چند استاندارد صنعتی از جمله Cat 5 و Cat 6 پشتیبانی می کنند. به همین دلیل اکثر تکنسین ها به این دو آیتم مراجعه می کنند. کابل های اترنت به دو روش اساسی زیر تولید می شوند

۱- کابل های اترنت solid که عملکرد بهتری ارائه می دهند و در مقابل تداخل الکتریکی، امنیت بالاتری ایجاد می کنند. از این کابل ها معمولا در شبکه های سازمانی(Business (network، سیم کشی داخل دیوارهای دفتر کار یا در قسمت کف ساختمان استفاده می شوند.

۲- کابل های استاندارد در برابر ایجاد ترک، شکاف و شکستگی های، مقاوم تر هستند، از این رو برای شبکه های خانگی مناسب می باشد.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط

ARP چیست ستاک فناوری ویرا    تفاوت کابل شبکه و کابل اترنت ستاک فناوری ویرا