setakit.com
setakit.com

۵ دلیل برای استفاده از کابل فیبرنوری توسط کارشناسان IT

کابل های فیبر نوری یا کابل های مسی؟

به هنگام ایجاد شبکه هایی که نیاز به مسافت های طولانی، سرعت زیاد و اتصال با پهنای باند زیاد دارند، سوالی تحت عنوان مقایسه کابل فیبر نوری و کابل مسی مطرح نمی شود، چون کابل های فیبر نوری بهترین گزینه هستند. برای دانستن این موضوع که کابل های مسی در چه مواقعی بهتر هستند، می بایست توضیحی در مورد تفاوت بین این دو ارائه شود.

وظیفه ی هر دو نوع کابل، انتقال داده ها می باشد، اما به روش های متفاوت. مس در رشته های فلزی خود، دارای پالس های الکتریکی می باشد. از طرف دیگر، کابل های فیبر نوری، پالس های نوری را در رشته هایی از جنس سیلیکا منعطف، منتقل می کند. بنابراین می توان گفت این تفاوت ها باعث شده است که کابل های فیبر نوری، بهترین راه حل برای ایجاد و یا به روز رسانی یک شبکه به شمار رود و ارزش سرمایه گذاری های سنگین را در آینده داشته باشد.

 چرا کارشناسان IT از کابل های فیبرنوری به جای مس استفاده می کنند?

۱- انتقال داده ها از طریق کابل های فیبر نوری سریع تر اتفاق می افتد. 

روش استاندارد برای اندازه گیری سرعت انتقال داده ها، پهنای باند می باشد. امروزه بر اساس گیگابیت در هر ثانیه (Gbps) و یا حتی ترابیت در ثانیه (Tbps) اندازه گیری می شود.

در حال حاضر انتقال داده ها با کابل های مسی، ۴۰Gbps است، در حالی که کابل های فیبر نوری در فاصله های نزدیک، با سرعت نور، این کار را انجام می دهد. در حقیقت، محدوده پهنای باند در درجه اول به صورت تئوری می باشد، با این حال، بر اساس آزمایشات انجام شده، در صدها ترابیت در ثانیه نیز قابل اندازه گیری می باشد.

۲-کابل های فیبر نوری قادر هستند انتقال داده ها را در مسافت های بیشتری پوشش دهند.

سیگنال دهی هر دو کابل، این نقطه ضعف را دارند که در طول مسیرهای موجی شکل، ضعیف می شوند. با این حال، کابل های فیبر نوری، قادر هستند داده ها را در مسافت های طولانی تری منتقل کنند. می توان گفت اختلاف کابل ها در این مورد، چشمگیر می باشد. مقایسه کابل فیبر نوری و کابل مسی

کابل های مسی بر اساس استاندارد، به صد متر محدود می شوند. شاید برای استفاده در مسافت های طولانی تر از نظر تئوری، میسر باشد، اما ممکن است مشکلات دیگری به وجود آید. در حقیقت می توان گفت کابل های مسی را نمی توان به عنوان یک روش مناسب و قابل اعتماد در فاصله و مسافت های دورتر به شمار آورد. کابل کشی فیبر نوری، بسته به نوع سیگنال و نوع کابل می تواند بیش از ۲۴ مایل را به خوبی پوشش دهد.

۳- کابل های فیبر نوری در مقابل تداخل الکترومغناطیسی، غیر قابل نفوذ هستند.(EMI)

سیگنال دهی الکتریکی در اتصال به شبکه مسی باعث ایجاد تداخل در اطرف کابل ها می گردد. زمانی که چندین کابل نزدیک به هم وجود دارد، امکان تداخل در کابل های نزدیک به هم پیش می آید که در نهایت منجر به اختلال در پیام رسانی می شود. به این اتفاق که بخشی از انرژی سیگنال از کابل نشت می کند و در کابل دیگر دریافت می شود، crosstalk گفته می شود، که ممکن است خطرات امنیتی جدی را به همراه داشته باشد.

انتقال نور در کابل های فیبر نوری، هیچ گونه EMI را ایجاد نمی کند، بنابراین می توان گفت هم ایمن تر است و هم نیاز به انتقال مجدد ندارد و در نهایت منجر به یک ROI قوی تر، می گردد.

۴- کابل های فیبر نوری باعث صرفه جویی در فضای کابل کشی و مدیریت بهتر می گردد.

رشته های فییبر نوری، بسیار باریک هستند. در حقیقت، آن ها را در میکرون یا میلیونیوم متر اندازه می گیرند. رایج ترین رشته فیبر نوری، همان قطر موی انسان است. با این  حال، همان طور که گفته شد، این کابل ها قادر هستند مقادیر باورنکردنی از داده ها را در مسافت های بسیار طولانی تر و بسیار سریع تر از کابل های مسی منتقل کنند. البته کابل های فیبر نوری نیاز به یک محافظ دارند که آن ها را تا حداقل دو میلیمتر عریض می کند.

یک کابل مسی استاندارد cat6، چهاربرابر قطور تر از کابل های فیبر نوری است، با این حال تقریبا بخشی از داده ها را می تواند منتقل کند. به طور خلاصه می توان گفت استفاده از کابل های منعطف فیبر نوری، نیاز به فضای کمتری دارند و مدیریت آن ها ساده تر است.

البته اشغال فضای کم کابل های فیبر نوری، مزایای دیگری هم دارد. به عنوان مثال فضای آزاد شده، باعث گردش بهتر هوای خنک در یک دیتاسنتر می شود، دستیابی به تجهیزات مورد نظر، ساده تر می گردد و همچنین ظاهر بهتری دارد. مقایسه کابل فیبر نوری و کابل مسی

۵- کابل های فیبر نوری نیاز به به روز رسانی در آینده نخواهند داشت.

هر ساله شاهد افزایش میزان داده های مصرفی می باشیم، در نتیجه نیاز به پهنای باند رو به افزایش است.سرمایه گذاری در یک زیرساخت کابل کشی فیبر نوری مدرن، این امکان را فراهم می آورد که شبکه ی مورد نظر بدون نیاز به جایگزینی کابل ها با سرعت مطلوب، به کار خود ادامه دهد.

ساختار قرص و محکم کابل کشی فیبر نوری، نیاز به افزایش پهنای باند را برای چندین سال، پشتیبانی خواهد کرد. از طرفی میانگین  عمر مفید یک کابل مسی، پنج سال و یا کمی بیشتر است.

یک نکته قابل توجه دیگر این است که تکنولوژی ها و تجهیزاتی که از کابل کشی شامل سوییچ ها، سیگنال دهی نوری، سرورها و غیره استفاده می کنند، با گذشت زمان به سمت کاهش هزینه ها می روند.

و اما مزایای کابل های مسی

در مقایسه کابل فیبر نوری و کابل مسی، باید گفت کابل های فیبر نوری بسیار گران تر از کابل های مسی هستند، بنابراین بهتر است در مکان های مناسب مورد استفاده قرار گیرند، مانند  اتصال تجهیزات، بین ساختمان ها و بین طبقات یک ساختمان.

قیمت پایین تر کابل های مسی باعث می شود در شبکه های کوچک تر و یا شبکه هایی که ترافیک کمتری دارند، گزینه ی مناسب تری باشد.