setakit.com
setakit.com

اینترنت اشیا یا IOT

اینترنت اشیا Internet Of Things چیست

در این مقاله سعی بر این است تعریفی ساده و روان از اینترنت اشیا یا IOT ارائه نمود. شما از چه طریقی در حال خواندن این پست هستید؟ از طریق موبایل، تبلت و یا کامپیوتر؟ هر کدام از این دستگاه ها که باشد، قطعا به اینترنت متصل است. وصل شدن به اینترنت خیلی جالب است و تجربیاتی در اختیار ما قرار می دهد که قبلا از آن بی نصیب بودیم. کمی به تلفن همراه خود فکر کنید؛ قبلا می توانستید با آن تماس بگیرید و متن ارسال کنید، اما حالا می توانید هر کتابی را که می خواهید مطالعه کنید، به تماشای هر فیلمی که می خواهید مشغول شوید و به موسیقی گوش دهید. همه این ها قسمتی از توانایی های گوشی هوشمند شما می باشد.

مشاهده فیلم آموزشی اینترنت اشیا

نکته مهم این است که اتصال به اینترنت مزایای شگفت انگیزی به همراه دارد. ما این تجربیات را با لپ تاپ، تبلت و گوشی خود تجربه کرده ایم، اما می تواند در مورد همه چیز صادق باشد؛ بله دقیقا همه چیز! اینترنت اشیا یا IOT در واقع یک مفهوم بسیار ساده است، به معنای اتصال هر چیزی در جهان به اینترنت.

برای روشن شدن این مطلب، بهتر است در قدم اول درکی از مزایای اتصال به اینترنت داشته باشیم. چرا ما می خواهیم همه چیز را به اینترنت وصل کنیم؟

 

اینترنت اشیا Internet Of Things

 

 

دلیل اهمیت اینترنت اشیا یا IOT

هنگامی که چیزی به اینترنت متصل است ، به این معنی است که می تواند اطلاعات ارسال کند یا اطلاعات دریافت کند ، یا هر دو مورد. این توانایی ارسال و  یا دریافت اطلاعات باعث می شود همه چیز هوشمندانه باشد و هوشمندانه بودن همیشه به عنوان یک نکته مثبت در نظر گرفته می شود. شما می توانید به هر آهنگی در جهان گوش کنید، اما این به این معنی نیست که تمامی آهنگ های جهان در گوشی شما ذخیره شده اند. به این دلیل است که تمام آهنگ ها در جایی دیگر ذخیره شده اند و شما می توانید توسط گوشی هوشمند خود با دریافت و ارسال اطلاعات، آهنگ مورد نظر خود را داشته باشید.

برای هوشمند بودن نیازی به داشتن ابرکامپیوتر نیست؛ بلکه نیاز به اتصال به سوپر حافظه یا ابرکامپیوتر می باشد.
در بحث اینترنت اشیا یا IOT، تمامی مواردی که می تواند به اینترنت وصل شود را در سه گروه قرار می دهیم:

 1.  چیزهایی که اطلاعات را جمع آوری، سپس ارسال می کند.
  منظور حسگرها می باشد که می تواند شامل سنسورهای دما ، سنسورهای حرکتی ، سنسورهای رطوبت ، حسگرهای کیفیت هوا و حسگرهای نوری باشند. این سنسورها تا زمای که به شبکه متصل هستند، به ما امکان می دهند تا به صورت خودکار اطلاعاتی را از محیط جمع آوری کنیم که منجر به تصمیمات هوشمندانه تر می گردد.
  به  عنوان مثال در مزرعه، دریافت خودکار اطلاعات در مورد رطوبت خاک، باعث می شود کشاورز از آبیاری بیش از حد و هدر رفت زیست محیطی و یا آبیاری کمتر که منجر به خسارت گران قیمت محصولات زراعی می گردد، خودداری شود.
 2. چیزهایی که اطلاعات را دریافت می کند سپس دستوراتش را اجرا می کند.
  همان طور که پرینتر، سندی را دریافت می کند و آن را چاپ می کند و یا این که خودروی ما، سیگنالی دریافت می کند و درهای ماشین را باز می کند. قدرت واقعی اینترنت اشیا زمانی مشخص می شود که تمامی کارهای ذکر شده را می توان انجام داد؛ یعنی می توان هم اطلاعات را جمع آوری و ارسال کرد و هم اطلاعات را دریافت و دستوراتش را اجرا کرد.
 3. چیزهایی که هر دو مورد بالا را شامل می شوند.
  در مورد مثال مزرعه، سنسورها، اطلاعات مربوط به خاک را جمع آوری می کنند تا به کشاورز بگویند خاک، چه زمانی نیاز به آبیاری دارد. اما در حقیقت، نیازی به کشاورز نیست. سیستم آبیاری با توجه به میزان رطوبت موجود در خاک ، می تواند در صورت نیاز و به طور خودکار روشن شود.
  حال می توان قدم را فراتر گذاشت. اگر سیستم آبیاری از طریق اینترنت خود، اطلاعاتی راجع به آب و هوا دریافت کند، روزی که قرار است باران ببارد، آن روز آبیاری نمی کند.
  موارد گفته شده فقط در مورد یک نوع حسگر می باشد، حال اگر حسگرهای دیگر مانند نور، کیفیت هوا و دما نیز اضافه شوند، الگوریتم ها می توانند نتایج بهتری داشته باشند.

IOT

تعریف IOT به زبان ساده

اینترنت اشیا، گسترش قدرت اینترنت از طریق کامپیوترها و تلفن های هوشمند به کلیه موارد دیگر، فرایندها و محیط می باشد. چیزهای متصل شده به شبکه به منظور جمع آوری، ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می شود.

اینترنت اشیا یا IOT سیستمی از دستگاه های محاسباتی به هم پیوسته، ماشین های مکانیکی و دیجیتالی، اشیا، حیوانات یا افرادی است که به شرط دارا بودن شناسه های منحصر به فرد (UID)، امکان انتقال داده از طریق شبکه و البته بدون نیاز به تعامل انسان به انسان و یا انسان به کامپیوتر وجود دارد. به کمک IOT ، میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان به اینترنت متصل می شوند، داده ها را جمع آوری می کنند و به اشتراک می گذارند.

اهمیت اینترنت اشیا Internet Of Things

IOT باعث می شود دید بهتر و گسترده تری ایجاد شود، افراد ارتباط بیشتری با پیرامون خود داشته باشند، در نتیجه کلیه امور در سطح بالاتر و معنادارتر انجام شود.

 

سایر مطالب مرتبط

امنیت اینترنت اشیا ستاک فناوری ویرا

راه های ایجاد امنیت اینترنت اشیا