setakit.com
setakit.com

Network Latency یا تاخیر زمانی شبکه

تاخیر زمانی (latency) چیست؟ چطور می توان آن را اصلاح نمود؟

تاخیر زمانی (latency) زمانی است که بین عملکرد یک کاربر و پاسخ به آن حاصل می شود. تاخیر زمانی شبکه به تاخیرهایی گفته می شود که در داخل شبکه یا بر روی اینترنت رخ می دهد. از نظر عملی، زمان تاخیر زمانی است که بین عملکرد یک کاربر و پاسخ از وب سایت یا برنامه به این عملکرد داده می شود. به عنوان مثال، تاخیر بین کلیکی که کاربر روی یک لینک انجام می دهد و زمانی که مرورگر آن صفحه ی وب را نمایش می دهد.

زمان تاخیر چیست ستاک فناوری ویرا

اگرچه داده ها با سرعت نور در دنیای اینترنت جابجا می شوند، اما اثر مسافت و تاخیر ناشی از تجهیزات زیرساخت اینترنتی باعث می شود تاخیر هرگز به طور کامل برطرف نشود. با این وجود می توان و باید آن را به حداقل رساند. تاخیر زیاد منجر به عملکرد ضعیف وب سایت می گردد.

عوامل تاخیر در اینترنت

یکی از اصلی ترین عوامل تاخیر در اینترنت، مسافت می باشد، به خصوص مسافت بین دستگاه های کاربر که اقدام به ارسال درخواست می کنند و سرورهایی که به آن درخواست ها پاسخ می دهند. به عنوان مثال اگر فاصله بین دستگاه کاربر و سرور پاسخ دهنده، ۱۰۰ مایل باشد، زمان تاخیر بین ۱۰ تا ۱۵ میلی ثانیه خواهد بود، و اگر این فاصله به ۲۲۰۰ مایل افزایش پیدا کند، با زمان تاخیر ۵۰ میلی ثانیه روبرو خواهیم شد.

افزایش زمان تاخیر تا چندین میلی ثانیه ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما عوامل دیگری مانند حجم و زمان لود شدن و سایر مشکلاتی که در مورد تجهیزات شبکه وجود دارد، روی فاکتور زمان تاخیر تاثیر دارد. مدت زمانی که برای رسیدن پاسخ به دستگاه کاربر پس از ارسال درخواست، لازم است تحت عنوان round trip time یا RTT نامیده می شود.

انتقال داده ها در دنیای اینترنت، نه فقط از یک شبکه، بلکه از چندین شبکه عبور می کنند. قابل ذکر است پکت های داده ای که قصد عبور بین شبکه ها را دارند، از نقاط تبادل (IXP) عبور می کنند. در آن جا، روترها می بایست پکت های داده را پردازش و مسیریابی نمایند. در برخی مواقع روترها، پکت های داده را به قسمت های کوچک تر تقسیم می نمایند که گقتنی است همه آن ها چند میلی ثانیه به RTT اضافه می کنند.

علاوه بر این، نحوه ساخت صفحات وب نیز می تواند باعث کند شدن عملکرد آن گردد. صفحات وب که دارای محتوای سنگین هستند، و یا محتوا را از محل های دیگری اجرا می کنند، به کندی پیش می روند، زیرا مرورگرها می بایست فایل های زیادی را برای نمایش دادن آن ها دانلود کنند. ممکن است یک کاربر نزدیک به دیتاسنتری باشد که مسئولیت هاست وب سایت مورد نظر وی را بر عهده داشته باشد، اما در صورتی که وب سایت دارای (به عنوان مثال) چندین تصویر با کیفیت بالا باشد، در این صورت در لود شدن تصاویر زمان تاخیر وجود دارد.

زمان تاخیر شبکه، توان عملیاتی و پهنای باند

زمان تاخیر (latency)، پهنای باند (bandwidth) و توان عملیاتی (throughput) کاملا به هم مرتبط هستند، اما هر یک آیتم های مختلفی را اندازه گیری می کنند. پهنای باند، حداکثر مقدار داده ای که می تواند در هر زمان از طریق شبکه عبور کند را اندازه گیری می کند. توان عملیاتی نیز میانگین مقدار داده ای که در یک دوره زمانی مشخص از شبکه عبور می کند. توان عملیاتی الزاما با پهنای باند برابر نیست، زیرا تحت تاثیر زمان تاخیر قرار می گیرد. در اصل، تاخیر زمانی (latency) اندازه گیری زمان است؛ نه مقدار داده ای که در یک زمان مشخص دانلود می شود.

چگونه می توان تاخیر زمانی را کاهش داد؟

استفاده از CDN، به عنوان یک گام اساسی در جهت کاهش تاخیر زمانی (latency) به شمار می رود. کاری که CDN انجام می دهد این است که محتوای ثابت را در حافظه پنهان ذخیره (cache) می کند تا RTT تا حد ممکن کاهش یابد. سرورهای CDN در مکان های مختلف توزیع می شوند تا محتوای ثابت در نزدیکی کاربر نهایی ذخیره شود و نیاز به انتقال داده در مسافت های طولانی نباشد. به عبارت دیگر، لود شدن صفحه وب زمان کمتری نیاز دارد و همین امر موجب بهبودی عملکرد و سرعت سایت می گردد.

 

گاهی اوقات تاخیر زمانی شبکه، مربوط به سمت کاربر است، نه سمت سرور. اگر تاخیر زمانی مربوط به موضوعات ثابت باشد، تهیه پهنای باند بیشتر، کمک به حل این موضوع می کند، هرچند که پهنای باند، هیچ ضمانتی بر عملکرد بهتر شبکه ندارد. استفاده از اترنت به جای WiFi منجر به اینترنت با ثبات تری می شود و به طور معمول سرعت اینترنت را بهبود می بخشد. در ضمن، کاربران باید تجهیزات اینترنت خود و سیستم عامل آن را به طور منظم به روز رسانی کنند.

 

 

سایر مطالب مرتبط

مدت زمان رفت و برگشت در شبکه ستاک فناوری ویرا

زمان رفت و برگشت داده (RTT)