setakit.com
setakit.com

ضرورت سوییچ شبکه

چرا به سوییچ شبکه نیاز داریم؟

شبکه ها، چه مربوط به یک شرکت تجاری کوچک باشند و چه یک سازمان بزرگ، می بایست به صورت کاملا ایمن و با قابلیت اطمینان بالا، آمادگی اتصال کاربران را داشته باشند. به منظور داشتن سرعت بالا در اتصال به شبکه، بدون توجه به این که ISP شما چه سرعتی در اختیارتان قرار می دهد، نیاز به تجهیزات مناسب نیز وجود دارد. حال وقت آن است که سوییچ شبکه را متصل کنید؛ قطعه ای که از اهمیت حیاتی برخوردار  است ولی اغلب نادیده گرفته می شود. حال این سوال مطرح می شود که کدام سوییچ شبکه مناسب است؟ در این مقاله به برخی از فاکتورهایی که نیاز شبکه را در نظر می گیرد خواهیم پرداخت.

تعداد کاربران

همه چیز با تعداد کاربرانی که قصد اتصال به شبکه دارند، آغاز می گردد. در نظر داشته باشید که یک کاربر، تنها به فردی گفته نمی شود که پشت یک کامپیوتر نشسته است؛ بلکه شامل سایر دستگاه های متصل به شبکه می گردد؛ مانند تمامی پرینترها (که احتمالا چندین پرینتر در شبکه وجود دارد)، تلفن های VoIP (جهت نیاز به برقراری ارتباط کلامی در زمان های مختلف برای انجام امور مربوط به شغل)، دوربین های نظارتی، فایروال ها (که سیستم امنیت شبکه می بایست آن را داشته باشد) و wireless access point (این دسته از APهایی که اینترنت خود را می بایست از جایی بگیرند). به طور کلی می توان گفت هر چه تعداد کاربران بالاتر باشد، به پورت های بیشتر و سرعت بالاتر نیز نیاز است.

انرژی برق

در بسیاری از موارد، AP ها را در مکان هایی قرار می دهید که دسترسی به پریزهای برق سنتی دشوار می شود. خوشبختانه، بسیاری از APها (و تلفن های VoIP، فایروال ها و سایر دستگاه ها) می توانند برق مورد نیاز خود را از طریق Power over Ethernet یا به اختصار PoE دریافت کنند. به عبارت دیگر آن ها می توانند فقط با استفاده از یک کابل اترنت، متصل بمانند و انرژی برق را دریافت نمایند. شما می توانید به دنبال یک سوییچ شبکه با پورت های اترنت باشید تا نیازهای PoE شبکه را پوشش دهد.

سرعت

سوییچ های شبکه، یه عنوان عاملی برای سرعت به شمار نمی روند، اما در عین حال یک سوییچ نامناسب می تواند سرعت شبکه را تا حد قابل ملاحظه ای پایین بیاورد. اگر شما داده های زیادی را انتقال می دهید، بهتر است از پورت هایی جهت برطرف کردن نیاز به سرعت استفاده نمایید. پورت های ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ یا همان اترنت گیگابایت (GbE) انتخاب مناسبی است. این پورت ها به صورت خودکار بالاترین سرعتی که دستگاه های فرستنده و دریافت کننده به اشتراک می گذارند را انتخاب نموده و از آن استفاده می کنند. برای انتقال حجم کم داده ها ، سوییچی با ۱۰/۱۰۰ پورت هم کافی است (سرعت ۱۰ یا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه)، اما اکثر سوییچ های جدید از پورت های GbE پشتیانی می کنند.

سوییچ شبکه مدیریت شده در مقابل مدیریت نشده

یکی از ساده ترین گزینه هاست. در صورتی که در جستجوی سوییچی جهت اتصال قطعات کلیدی به شبکه سازمانی خود هستید، آن سوییچ مدیریت شده است. اما چه تفاوتی بین مدیریت شده و مدیریت نشده می باشد؟ یک سوییچ مدیریت نشده غالبا تحت عنوان plug and play نامیده می شود. اگرچه به نظر می رسد بسیار ساده باشد، اما هیچ قدرتی در انجام تنظیمات ندارد. یک سوییچ مدیریت شده به شما این امکان را می دهد که دستگاه های موجود در شبکه ی خود را به صورت دستی تنظیم، نظارت و مدیریت نمایید.

انجام پیکربندی و تنظیمات سوییچ شبکه، امکان بهینه سازی عملکرد و امنیت شبکه را فراهم می کند. می توان از داده های حیاتی به صورت ویژه مراقبت نمود  و تنها با پورت های فعال می توان سطح حمله را به حداقل رساند.

 

سایر مطالب مرتبط

سوییچ شبکه ستاک فناوری ویرا      سوییچ سیسکو ستاک فناوری ویرا

   سوییچ شبکه چیست؟                 سوییچ شبکه سیسکو