setakit.com
setakit.com

لایه شبکه (Network Layer)

لایه شبکه، بخشی از ارتباطات آنلاین است که امکان برقراری ارتباط و انتقال داده ها را بین دستگاه ها یا شبکه های مختلف فراهم می آورد.

لایه ی شبکه، سومین لایه از مدل Open System Interconnection یا مدل OSI می باشد و وظیفه ی آن مسیریابی برای داده های شبکه است. داده ها از طریق مسیریابی منطقی شبکه و در یک قالب مرتب شده ای که توسط لایه شبکه کنترل می شود، به صورت پکت به دستگاه گیرنده منتقل می گردند.

از مسئولیت های اصلی لایه شبکه می توان به تنظیمات مربوط به ارتباطات منطقی، فوروارد کردن داده ها، مسیریابی و گزارش خطای تحویل اشاره نمود. لایه ی سه قادر است از شبکه های connection-oriented یا connectionless پشتیبانی کند و امکان پشتیبانی هر دو آن ها را به صورت همزمان ندارد.

لایه شبکه، به عنوان ستون اصلی مدل OSI در نظر گرفته می شود. این لایه، با تخصیص مقصد و آدرس های آی پی منبع برای هر قسمت از داده، بهترین مسیر منطقی (مدار مجازی) را به منظور انتقال داده ها بین nodeها پیشنهاد داده و آن را مدیریت می نماید.

در مدل OSI، لایه شبکه به درخواست های لایه بالاتر (لایه transport) پاسخ می دهد و درخواست هایی را برای لایه پایینی ( لایه لینک داده) صادر می نماید. اطلاعات مربوط به هاست منبع و مقصد در لایه لینک داده (لایه ۲) موجود است، اما این network layer  است که لایه های مختلف را به هم مرتبط ساخته و به داده ها اجازه می دهد بین لایه ها منتقل شوند. QoS یا کیفیت خدمات امکان اولویت بندی نوع خاصی از ترافیک را برای ما فراهم می آورد.

داده ها به منظور بررسی خطاها توسط Internet Control Message Protocol یا ICMP کنترل می شوند تا اطمینان حاصل شود که پکت داده ها توسط لایه سه به درستی ارسال شده است.

لایه سه شامل سخت افزارهایی ماننند روتر، bridge، فایروال و سوییچ می باشد، اما در حقیقت مسیری منطقی برای ارتباطات موثر ایجاد می نماید و آن را با یک محیط فیزیکی پیاده سازی می کند.

پروتکل های network layer در هر هاست یا روتر وجود دارند. کاری که روتر انجام می دهد این است که تمامی پکت های IP که از طریق آن عبور می کنند را بررسی و کنترل می نماید. از نرم افزارهای شبکه به منظور مرتبط ساختن header به هر بسته ی داده ی ارسال شده و همچنین خواندن آن استفاده می شود تا نحوه مدیریت بسته در جایی که دریافت می شود، مشخص شود.

کلیه ی فرایندهای مسیریابی، رمزگذاری و بررسی از لایه ی شبکه و توسط چندین پروتکل مختلف رخ می دهد، از جمله:

پروتکل اینترنت (IP) و Netware IPX/SPX رایج ترین پروتکل های مرتبط با لایه ی شبکه می باشند.
در اصل زیرساخت لایه ی شبکه به این دلیل که در معرض اینترنت قرار داد، در برابر حملات مخرب، آسیب پذیر می باشد. قابل ذکر است حملات دیداس را می توان جهت غلبه بر کلیه ی رابط های فیزیکی مانند روترها انجام داد و انتقال داده ها را مختل نمود.
ممکن است این مقایسه، کمی گمراه کننده باشد، اما غالبا از لایه شبکه OSI، تحت عنوان معادلی برای لایه ی اینترنت مدل TCP/IP نام برده می شود. در ضمن، تفاوت هایی نیز بین این دو وجود دارد و لایه ی اینترنت TCP/IP دارای تعداد محدودی از توابع تحت پوشش لایه شبکه OSI می باشد.

سایر مطالب مرتبط
مدل OSI چیست ستاک فناوری ویرا      ساختاری شبکه کامپیوتری ستاک فناوری ویرا    انواع توپولوژی شبکه ستاک فناوری ویرا      تست نفوذ شبکه ستاک فناوری ویرا
        مدل OSI                                ساختار شبکه                   انواع توپولوژی شبکه                       تست نفوذ شبکه