setakit.com
setakit.com

مدل OSI چیست

مدل OSI یا Open System Interconnection یک چارچوب مفهومی است که برای توصیف عملکردهای سیستم شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. مدل OSI، توابع محاسباتی را به عنوان مجموعه ای از قوانین جهانی و نیازها مشخص می کند تا از قابلیت همکاری بین محصولات و نرم افزارهای مختلف پشتیبانی کند. در مدل مرجع OSI، ارتباطات بین یک سیستم محاسباتی به هفت لایه انتزاعی مختلف تقسیم می شود: لایه فیزیکی (Physical)، لایه لینک داده ها(Data Link)، لایه شبکه (Network)، لایه انتقال(Transport)، لایه session(اSession)، لایه نمایش (Presentation)  لایه کاربرد (Application).

OSI در سال ۱۹۸۴ توسط سازمان بین المللی استاندارد (International Organization for Standardization) ایجاد شد و در آن زمان محاسبات شبکه در ابتدای راه خود بود. هرچند که معمولا از نقشه های مستقیم برای سیستم های خاص استفاده نمی شود، اما مدل OSI هنوز هم به عنوان ابزاری جهت توصیف ساختار شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

هفت لایه ی مدل  OSI

پایین ترین سطح مدل OSI مربوط به انتقال الکتریکی یا نوری بیت های داده ی غیرساختاری و خام از سطح فیزیکی دستگاه ارسال کننده به سطح فیزیکی دستگاه گیرنده از طریق شبکه می باشد. شامل ویژگی هایی مانند ولتاژ، pin layout، کابل کشی و فرکانس های رادیویی می باشد. در لایه فیزیکی، منابع “فیزیکی” مانند هاب های شبکه، کابل کشی، تکرارگرها (repeaters)، آداپتورهای شبکه و مودم ها یافت می شود.

در لایه لینک داده ها، از Nodeهایی که به صورت مستقیم متصل شده اند جهت انتقال داده به صورت node-to-node استفاده می شود. در ضمن این لایه، خطاهای احتمالی که در لایه ی فیزیکی رخ می دهد را اصلاح می کند.

لایه لینک داده، دو لایه فرعی مربوط به خود را در بر می گیرد. اولین لایه فرعی که همان media access control یا MAC می باشد، امکان کنترل جریان و multiplexing را برای انتقال دستگاه از طریق شبکه فراهم می آورد. دومین لایه فرعی که logical link control یا LLC نام دارد، کنترل جریان و خطا بر روی محیط فیزیکی و همچنین شناسایی پروتکل های خطی را فراهم می آورد.

این لایه، تحویل و بررسی خطای پکت های داده را مدیریت می کند. در حقیقت، اندازه، توالی و همچنین انتقال داده بین سیستم ها و میزبان ها را تنظیم می کند. یکی از متداول ترین نمونه های لایه انتقال، TCP یا Transmission Control Protocol می باشد.

Session Layer

لایه ی session، مبادله داده ها بین کامپیوترهای مختلف را کنترل می کند. یک session یا ارتباط بین دستگاه های مختلف در لایه ۵ تنظیم و مدیریت شده و سپس خاتمه می یابد. از خدمات لایه ی session می توان به احراز هویت و اتصال مجدد اشاره نمود.
در این لایه، هم کاربر نهایی و هم لایه ی application مستقیما و از طریق برنامه نرم افزاری با یکدیگر تعامل برقرار می کنند. این لایه، خدمات شبکه ارائه شده برای کاربرنهایی مانند web browser یا office365 را می تواند ببیند. لایه ی کاربرد، طرفین ارتباط را به همراه منابع موجود شناسایی نموده و این ارتباط را همزمان سازی می نماید.

 

 

لایه شبکه چیست ستاک فناوری ویرا
          لایه شبکه