setakit.com
setakit.com

مقایسه SSD های سامسونگ pro با evo

در این مقاله، سعی داریم به مقایسه SSD های سامسونگ pro با evo بپردازیم. SSD های سری ۸۶۰ می بایست از استاندارهای قوی برخوردار باشند تا بتوانند کارآمدتر از مدل های قبلی خود، ظاهر شوند.

این درایوهای جدید، یعنی ۸۶۰Evo و ۸۶۰Pro، به عنوان جایگزینی برای سری محبوب ۸۵۰ در نظر گرفته شده اند که بر اساس گزارشات سامسونگ، به عنوان بهترین سری SSD در بازارهای بزرگی مانند ایالات متحده و اروپا به شمار می رود.

سری ۸۵۰ که در سال ۲۰۱۴ عرضه شد، بسیار موفق است، زیرا از تکنولوژی V-Nand سامسونگ برخوردار است. با توجه به این تکنولوژی، چیپ های حافظه سری ۸۵۰، به صورت عمودی قرار گرفته تا فضای ذخیره سازی، افزایش یابد.

این تکنولوژی که تحت عنوان ۳D Nand نیز شناخته می شود، هزینه های SSD را کاهش داده و به افزایش ظرفیت ذخیره سازی از صدها گیگابایت به چندین ترابایت در سال های اخیر کمک شایانی نموده است.

سری ۸۵۰ با طرح ۳۲ لایه ای V-Nand آغاز به کار نمود و در نسخه های آتی،  تا طرح ۴۸ لایه به روز رسانی شد. سری جدید ۸۶۰ با طرح ۶۴ لایه، رونمایی شد که این خود یک موفقیت بزرگ برای این سری محسوب می شود. در ضمن دارای یک کنترلر ارتقا یافته است که بهبود عملکرد، اصلاح خطاها و به حداکثر رساندن طول عمر SSD را مدیریت می نماید.

تفاوت ۸۶۰Evo و ۸۶۰ Pro در نوع flash memory cell می باشد. نسخه Pro از ۲bit MLC  و نسخه Evo از ۳bit MLC استفاده می کند. بنابراین Evo داده های بیشتری را (۳ بیت در مقابل ۲ بیت) در هر cell می تواند نگهداری کند که به معنای ارزان تر بودن آن است. در عین حال در مقایسه با Pro، توانایی کمتری در ذخیره اطلاعات (write) بر روی آن دارد. فاکتور توانایی ذخیره اطلاعات یا write بر روی SSD با میزان داده هایی که می تواند در زمان عمر مفید SSD  بر روی آن، ثبت شود، اندازه گیری می گردد. بنابراین می توان گفت Pro توانایی ذخیره اطلاعات دو برابری در مقایسه با Evo دارد.

مقایسه عملکرد SSD های Evo و Pro یا (SSD های سامسونگ pro با evo)

از نظر عملکرد می توان گفت SSD های سری ۸۶۰، کمی سریع تر از سری ۸۵۰ می باشد. سرعت خواندن و ذخیره اطلاعات بر روی این SSD ها به شرح زیر است:

  • ۸۶۰Pro: سرعت خواندن ۵۶۰ و سرعت ذخیره اطلاعات ۵۳۰ مگابایت بر ثانیه
  • ۸۵۰Pro :سرعت خواندن ۵۵۰ و سرعت ذخیره اطلاعات ۵۲۰ مگابایت برثانیه
  • ۸۶۰Evo: سرعت خواندن ۵۵۰ و سرعت ذخیره اطلاعات ۵۲۰ مگابایت برثانیه
  • ۸۵۰Evo: سرعت خواندن ۵۴۰ و سرعت ذخیره اطلاعات ۵۲۰ مگابایت برثانیه

از طرف دیگر، قدرت ذخیره اطلاعات سری ۸۶۰ در مقایسه با سری ۸۵۰ دو برابر شده است که این یک پیشرفت عظیم به حساب می آید.

قابل ذکر است Pro تنها در form factor های ۲٫۵ اینچی موجود است و Evo در فرم mSATA و M.2

در آزمایشات دیگری که بر روی این SSD ها انجام شده است، ۸۶۰Pro و ۸۶۰Evo با استفاده از CrystalDiskMark 6 توانستند سرعت خواندن ۵۶۳ مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن ۵۳۳ مگابایت بر ثانیه را به ثبت برسانند. رتبه کلی ذخیره سازی در PCMark 8 برای این دو ، تقریبا یکسان بود.

۸۶۰Pro موفق به کسب امتیاز ۵۰۰۹ شد و  ۸۶۰Evo امتیاز ۵۰۰۱ را به دست آورد. به عبارت دیگر، بعید به نظر می رسد کاربران به تفاوت بین این دو در استفاده های روزمره توجه نشان داده باشند.

سایر تولید کنندگان SSD  نیز در سال های اخیر بسیار پرقدرت ظاهر شده اند. به عنوان مثال، Crucial اقدام به فروش MX500 SSD o خود با ۶۴ لایه ۳D Nand flash نموده است. MX500 کمی ارزان تر از ۸۶۰Evo است، البته شایان ذکر است قدرت ذخیره اطلاعات آن، به خوبی Evo  نیست.

M.2 NVMe SSD

 

سایر مالب مرتبط

راهنمای خرید SSD ستاک فناوری ویرا