setakit.com
setakit.com

Proxy Server چیست

Proxy Server چیست و چگونه کار می کند؟

سرور پروکسی، به عنوان یک دروازه ای بین شما و دنیای اینترنت می باشد. این سرور، به عنوان یک سرور واسطه، کاربران را از وبسایت هایی که در حال مرور آن ها هستند، جدا می کند. Proxy Server ها سطوح مختلفی از عملکرد، امنیت و حریم خصوصی را بسته به نوع مصرف، نیاز و یا خط مشی های سازمان ارائه می دهند.

اگر از proxy server استفاده می کنید، ترافیک اینترنت از طریق آن (سرور پروکسی) در مسیر خود به طرف آدرس درخواستی شما، جریان می یابد. سپس درخواست از طریق همان سرور پراکسی بر می گردد (در مورد این قانون، استثناهایی وجود دارد)، سپس سرور پراکسی، داده های دریافت شده از وبسایت ها را برای شما، ارسال می کند.

سوالی که اینجا مطرح می شود، این است که اگر تمام کارهایی که سرور پروکسی انجام می دهد این است، چرا باید به خودمان زحمت اضافه بدهیم؟ چرا نباید به صورت مستقیم از وبسایت ها استفاده کنیم؟

Proxy Serverهای جدید، کارهای بیشتری را انجام می دهند و فقط کارشان ارسال درخواست های وب نیست. این پروکسی سرورها به عنوان فایروال و فیلتر وب عمل می کنند، shared network connections را فراهم می کنند و همچنین جهت سرعت بخشیدن به درخواست های رایج، داده ها را کش (cache) می کند. یک پروکسی سرور خوب، کاربران را از آسیب هایی که در اینترنت وجود دارد، محافظت می کند. در ضمن proxy server ها، حریم خصوصی را در سطح بسیار بالایی فراهم می کند.


در این مقاله می خوانید:

عملکرد proxy server

دلیل استفاده از سرور پراکسی

معایب سرور پروکسی

انواع سرورهای پراکسی

سرور پراکسی چیست؟


Proxy Server چگونه کار می کند؟

هر رایانه ای که به اینترنت متصل است، دارای یک آدرس آی پی منحصر به فرد می باشد. این آدرس آی پی دقیقا مانند آدرس پستی می باشد که فقط مامور پست است که می داند چطور نامه را به آدرس پستی شما تحویل دهد. در حقیقت، فقط اینترنت است با استفاده از IP Address می داند کدام داده ها را به کدام کامپیوتر ارسال کند.

یک Proxy Server در واقع، رایانه ای متصل به اینترنت است که آدرس آی پی مخصوص به خودش را دارد و کامپیوتر شما از آن اطلاع دارد. زمانی که شما یک درخواست برای وب ارسال می کنید، این درخواست، ابتدا به سرور پروکسی می رود. سپس سرور پروکسی درخواست شما را از طریق وب انجام می دهد، پاسخ را از سرور وب جمع آوری می کند و داده های وب پیج را برای شما ارسال می کند و شما می توانید آن پیج را در برازر خود ببینید.

زمانی که یک سرور پروکسی، وب درخواستی را برای شما ارسال می کند، می تواند تغییراتی را در داده های ارسال شده ایجاد کند، با این وجود، هنوز هم اطلاعاتی که انتظارش را دارید را دریافت می کنید. یک proxy server می تواند آدرس آی پی شما را تغییر دهد، بنابراین سرور وب نمی داند که شما دقیقا در کجای دنیا قرار دارید. همچنین می تواند داده های شما را رمزگذاری کند، بنابراین، اطلاعات شما در فرایند ارسال، قابل خواندن نمی باشند. و در آخر، یک پروکسی سرور می تواند دسترسی به برخی صفحات پیج را بر اساس IP address مسدود کند.

چرا بهتر است از Proxy Server استفاده نمود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می دهد بهتر است سازمان ها و همین طور افراد از پروکسی سرور استفاده کنند.

 • کنترل استفاده اینترنت کودکان و کارکنان: سازمان ها و والدین، از سرورهای پروکسی، جهت کنترل و نظارت بر نحوه استفاده کارکنان و یا کودکان از اینترنت استفاده می کنند. اکثر سازمان ها تمایل ندارند که کارکنان در ساعات اداری از برخی وبسایت ها بازدید کنند، بنابراین پروکسی سرور را طوری تنظیم می کنند که دسترسی به وبسایت های مورد نظرشان، مسدود شود. در ضمن می توان به جای مسدود کردن سایت ها، بر تمامی درخواست های وب نظارت داشت، که با این ویژگی می توان مدت زمانی که کاربران در فضای مجازی می گذرانند را به دست آورد.
 • پهنای باند و سرعت مناسب: سازمان ها با دارا بودن یک سرور پروکسی مناسب، می توانند سطح عملکردی بالاتری در شبکه داشته باشند. در ضمن یک سرور پروکسی می تواند وبسایت های محبوب را کش (cache) کند، بنابراین وقتی قصد بازدید از وبسایتی را دارید، پروکسی سرور چک می کند که آیا یک نسخه کپی از سایت مورد نظر دارد یا خیر و سپس نسخه کپی را برای شما ارسال می کند. به عبارت ساده تر زمانی که هزاران نفر در یک زمان، از یک سرور پروکسی قصد بازدید از یک وبسایت را داشته باشند، سرور پروکسی، تنها یکی از درخواست ها را به آن آدرس ارسال می کند. همین امر از کاهش پهنای باند جلوگیری می کند و موجب بهبود عملکرد شبکه می گردد.
 • حفظ حریم خصوصی: افراد و سازمان ها به طور مساوی از پروکسی سرور استفاده می کنند تا به صورت خصوصی به گشت و گذار در اینترنت بپردازند. برخی از پروکسی سرورها، آدرس آی پی را تغییر می دهند و برخی دیگر به شناسایی اطلاعاتی حاوی درخواست های وب می پردازند. به این معناست که سرور نمی داند که چه کسی به صورت واقعی درخواست اصلی را ارسال کرده است، پس اطلاعات شخصی افراد و اطلاعاتی که نشان دهنده ی وبسایت های جستجو شده است، همگی پنهان می مانند.
 • امنیت پیشرفته: سرورهای پروکسی امنیت را در سطح پیشرفته فراهم می کنند. شما می توانید تنظیمات سرور پروکسی خود را طوری انجام دهید که درخواست های وب را رمزگذاری کنید تا کسی قادر به دیدن آن ها نباشد. در ضمن می توان با استفاده از سرور پروکسی، از دسترسی به وبسایت های حاوی بدافزارهای شناخته شده جلوگیری نمود. مضاف بر آن، سازمان ها قادر به جفت (couple) کردن سرور پروکسی شان با یک Virtual Private Network می باشند، بنابراین، کاربران می توانند همیشه از راه دور توسط پروکسی شرکت به اینترنت دسترسی داشته باشند. یک virtual private network، ارتباط مستقیمی با شبکه شرکت است که برای کاربران بیرونی، اجازه دسترسی از راه دور می دهند. با استفاده از virtual private network سازمان ها قادر به کنترل و تایید این که کاربران، دسترسی به منابع مورد نیازشان (ایمیل یا اطلاعات داخلی) دارند ، می باشند. این در حالی است که یک ارتباط ایمن جهت محافظت از اطلاعات شرکت نیز فراهم می کند.
 • دسترسی به منابع مسدود شده: سرورهای پروکسی این امکان را به کاربران می دهد که محدودیت هایی که توسط شرکت ها یا دولت ها تحمیل شده را دور بزنند. چنانچه دسترسی به یک منبعی برای شما مسدود باشد، با استفاده از پروکسی سرور می توانید از یک کشور دیگر به آن دسترسی پیدا کنید! دولت های زیادی در همه جای دنیا هستند که دسترسی به اینترنت را محدود می کنند، شهروندان چنین کشورهایی می توانند با استفاده از پروکسی سرور اینترنت سانسور نشده دریافت کنند.

حال که از مزایای پروکسی سرور مطلع شدید، بهتر است در مورد معایب و خطرات آن نیز آگاه شوید:

خطرات Proxy Server

هنگام انتخاب پروکسی سرور باید بسیار محتاط باشید، چون خطرات رایج آن می تواند، هر یک از مزایای گفته شده را از بین ببرد.

 • خطرات Proxy Server رایگان

پروکسی سرورهای رایگان ریسک بالایی دارند، حتی آن هایی که درآمدشان از طریق آگهی تامین می شود، بنابراین بهتر است هرگز از چنین پروکسی سرورهایی استفاده نکنید.

 • مرور History

proxy server، به آدرس آی پی اصلی شما دسترسی دارد و اطلاعات مربوط به درخواست های وب شما احتمالا در جایی ذخیره می شود. پس اطمینان حاصل کنید که سرورهای پروکسی، داده ها را ذخیره می کند یا خیر و از نظر اجرای قوانین چه سیاست هایی را پیش رو دارند.

اگر هدف شما از پروکسی سرور، دست یافتن به حفظ حریم خصوصی می باشد، باید در این مورد بسیار مطمئن شوید، چون ممکن است تامین کننده سرور پروکسی، بدون اطلاع شما، چنین هدفی را برای شما تامین نکند.

 • بدون رمزگذاری

استفاده از پروکسی سرور بدون رمزگذاری، مانند این است که اصلا از چنین چیزی استفاده نمی کنید. “بدون رمزگذاری” به این معنی است که درخواست های شما به عنوان یک متن ساده ارسال می شوند. پس هر شخصی می تواند با قرار دادن نام کاربری و پسورد، به سادگی به اطلاعات دست پیدا کند. پس در مورد قابلیت های رمزگذاری آن نیز باید اطمینان حاصل کنید.

انواع سرورهای پروکسی

عمکرد سرورهای پروکسی مانند هم نیستند. مهم است بدانید از پروکسی سرور چه چیزی می خواهید و این که آیا شما به اهداف خود می رسید یا خیر.

 • Transparent Proxy

به وبسایت ها می گوید که یک سرور پروکسی است، و آدرس آی پی شما را به وبسایت ها منتقل می کند و شما را به سرور وب معرفی می کند. معمولا مشاغل، کتابخانه های عمومی و مدارس جهت فیلتر کردن محتوا، از transparent proxy استفاده می کنند. انجام تنظیمان آن نیز ساده می باشد.

 • Anonymous Proxy

این نوع نیز خود را به عنوان یک سرور پروکسی معرفی می کند، اما آدرس آی پی شما را به وبسایت ها انتقال نمی دهد که موجب می شود که به سرقت هویت کمک می کند و موجب می شود اطلاعات مربوط به تاریخچه وب گردی شما محفوظ بماند. در ضمن بر اساس موقعیت مکانی، برخی از وبسایت ها را به شما نشان می دهد که مربوط به منطقه شما می شود.

 • Distorting proxy

خود را یک سرور پروکسی معرفی می کند ولی آدرس آی پی صحیح شما را انتقال نمی دهد. به دلیل استفاده از یک آدرس آی پی دیگر، می توانید نشان دهید که از یک منطقه دیگر هستید.

 • High Anonymity proxy

به طور مداوم آدرس آی پی های متفاوتی را به سرورهای وب معرفی می کند. همین امر باعث می شود نتوان تشخیص داد که کدام ترافیک مربوط به چه کسی می باشد. High Anonymity proxy مانند شبکه TOR، ایمن ترین و خصوصی ترین روش به شمار می رود.

سرور پراکسی چیست؟

 

سایر مطالب مرتبط

DNS چیست                انتخاب پردازنده مناسب برای سرور

          DNS چیست                        انتخاب پردازنده مناسب برای سرور