setakit.com
setakit.com

منظور از single pane of glass چیست

Single pane of glass اصطلاحی است که در زمینه ی فناوری اطلاعات و مدیریت زمینه هایی که به ابزارهای مدیریتی مرتبط است استفاده می شود، تا داده ها را در چندین منبع مختلف، یکپارچه ساخته و همه آن ها را در یک نمایش واحد ارائه دهد. این رویکرد نرم افزاری، به شما کمک خواهد کرد تا دید بهتری در مورد این که کدام اطلاعات واقعا با ارزش است، به دست بیاورید و آن ها را به گونه ای ارائه دهید که کارمندان تان و همچنین خودتان، با سهولت بیشتری، اقدامات لازم را انجام دهند.

اهمیت نرم افزارهای single pane of glass

با گذشت زمان، اکثر سازمان ها، چندین برنامه نرم افزاری مختلف را جهت تامین نیازهای گوناگون، مورد استفاده قرار می دهند. این امر باعث می شود دستیابی به چگونگی ارتباط این همه داده و سیستم ها با یکدیگر، دشوارتر گردد. استفاده از یک single pane of glass به یکپارچه سازی دیدگاه شما در سیستم های مختلف، کمک شایانی خواهد نمود. هدف اصلی از ارائه چنین دیدگاهی، نمایش داده های عملیاتی به روشی کاملا مفید و عملی می باشد.

انواع اصلی  single pane of glass view

داشبوردی که داده ها را از یک single pane of glass viewpoint نشان می دهد، به طور معمول شامل یک رابط گرافیکی easy-to-use است که امکان دستیابی سریع به داده ها، تفسیر آن ها  و همچنین ارائه گزارشی برمبنای ورودی های کاربران را فراهم می آورد. Single pane pf glass نه تنها تجزیه و تحلیل داده ها را انجام می دهد، بلکه به کاربران کمک زیادی می نماید.

چشم انداز ارتباطات تجاری، ابزارهای مختلفی را جهت کمک به انجام بهینه کارها در اختیار مشاغل قرار می دهد. برخی از تولیدکنندگان، خدماتی را ارائه می دهند که سطحی از single pane of glass را شامل می شود به طوری که کارمندان، امکان دستیابی به تمامی ابرازهای ارتباطی را خواهند داشت، بدون این که نیاز باشد، از یک برنامه خارج شده و وارد برنامه دیگری شوند.

با نظارت به کمک single pane of glass، سازمان ها قادر به تصمیم گیری های بهتری خواهند بود. البته می توان با بررسی موارد ذیل، از مفید بودن آن اطمینان حاصل نمود:

  • نیاز اول، نظارت بر همه موارد و جمع آوری داده ها از منابع معتبر در سازمان شما می باشد.
  • نیاز دوم تجزیه و تحلیل و همچنین تفسیر داده ها جهت دستیابی به یک روند کلی و تبدیل همه داده ها به یک بینش عملی می باشد.
  • مورد سوم داشتن یک داشبورد منعطف است که امکان شخصی سازی داده ها و ارائه گزارش تصویری را فراهم می آورد.

کمپانی فورتی نت نیز یکی از ارائه دهندگان این رویکرد می باشد. این شرکت با این ایده که حتی سازمان های بزرگ با کارمندان مخصوص به دپارتمان IT نیز دارای مشکلات نظارتی شبکه می باشند و نمی دانند چه دستگاه هایی به شبکه متصل شده اند، چه کسانی به داده ها دسترسی دارند، داده ها کجا ذخیره می شوند و کدام منابع برای برنامه ها و جریان کاری مورد نیاز است، این راه حل مدیریتی را ارائه نموده است.

قابل ذکر است یک راه حل مدیریتی متمرکز به همراه single pane of glass view مانند Fortimanager و FortiAnalyzer امکان دید و بینشی ساده را فراهم آورده  و پیچیدگی ها را کاهش می دهد. در ضمن امکان جابجایی داده ها، شناسایی فعالیت های غیر عادی، ساده سازی راه حل های بهینه و مدیریت متمرکز فایروال ها و سایر ابزارهای امنیتی را از یک مکان فراهم می آورد. در ضمن سیستم عملکردی را برای مدیران و کارمندان امنیتی، تسهیل می کند.