setakit.com
setakit.com

تفاوت Throughput و Bandwidth

در این مقاله به بررسی تفاوت throughput و bandwidth، معنای آن ها و همچنین نحوه ارتباط آن ها با مدیریت شکه می پردازیم. در ضمن توضیحاتی نیز در مورد شیوه نظارت و روش های بهینه سازی ترافیک توسط این دو ابزار قدرتمند ارائه خواهد شد. تفاوت Throughput و Bandwidth

برای اندازه گیری عملکرد شبکه مانند سرعت، چند فاکتور مهم هستند. سرعت ارسال packet ها از فرستنده به گیرنده، نقش تعیین کننده ای در میزان اطلاعات ارسالی در بازه زمانی مشخص دارد. سرعت پایین، منجر به کندی شبکه نیز می گردد.


در این مقاله می خوانیم:

Throughput چیست؟

به عبارت ساده تر می توان گفت throughput مسئول اندازه گیری سرعت رسیدن موفقیت آمیز پیام ها به مقصد مورد نظر می باشد. در حقیقت بیشتر یک معیار عملی محسوب می گردد تا معیار تئوری. Throughput مربوط به داده ها، اطلاعاتی در مورد تعداد پکت های (packet) در حال رسیدن به مقصد، به کاربر می دهد.

برای داشتن خدماتی با سرعت بالا، می بایست بسته های اطلاعاتی با موفقیت به مقصد مورد نظر برسند. چنانچه بسته های اطلاعاتی زیادی در مسیر انتقال از بین بروند، عملکرد شبکه نیز ضعیف خواهد بود.

از این رو، نظارت بر throughput شبکه، براس سازمان هایی که در جستجوی علملکرد لحظه ای شبکه و همچنین تحویل موفقیت آمیز بسته های اطلاعاتی را دارند، امری بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود.

در بیشتر مواقع throughput شبکه بر اساس بیت بر ثانیه (bps) اندازه گیری می شود، اما گاهی نیز پیش می آید که بر اساس ارسال بسته های داده (data packet) بر ثانیه اندازه گیری انجام می گردد.

Throughput (توان عملیاتی) شبکه به عنوان یک عدد میانگین جهت نشان دادن عملکرد کلی شبکه می باشد. عدد پایین در توان عملیاتی داده ها، نشان دهنده ی مشکلاتی مانند از دست رفتن داده ها در مسیر انتقال می باشد.( در مورد تماس های صوتی، به صورت پرش صدا می باشد).

Bandwidth چیست؟

Bandwidth یا پهنای باند در بیت بر ثانیه(bps)، مگابیت بر ثانیه (Mbps) و گیگابیت بر ثانیه(Gbps) قابل اندازه گیری است.

نکته کلیدی در مورد bandwidth، این است که داشتن پهنای باند بالا، عملکرد بهینه ی شبکه را تضمین نمی کند. چنانچه در یک شبکه فاکتورهایی مانند زمان تاخیر و از دست رفتن داده ها بر روی توان عملیاتی (throughput) تاثیر بگذارند، خدمات با تاخیر انجام می شوند، حتی اگر پهنای باند قابل توجهی نیز وجود داشته باشد. تفاوت Throughput و Bandwidth

تفاوت Throughput و bandwidth

به نظر می رسد throughput و bandwidth مشابه هم باشند، اما در عمل نمی توان آن ها را از هم جدا دانست. متداول ترین تشبیه جهت توصیف ارتباط بین این دو واژه، در نظر گرفتن bandwidth به عنوان لوله و throughput  به عنوان آب است. هر چه لوله یا همان bandwidth بزرگ تر باشد، آب یا داده های بیشتری می تواند به صورت همزمان، در جریان باشد.

به عبارتی دیگر، در داخل یک شبکه، مقدار پهنای باند است که تعیین می کند چه حجمی از بسته های اطلاعاتی می توانند بین دستگاه ها به صورت همزمان، ارسال و دریافت شوند و مقدار throughput می گوید که چه مقدار بسته های اطلاعاتی در حال انتقال هستند.

در حقیقت bandwidth، میزان حداکثر داده های ارسالی قابل انتقال را به صورت تئوری به ما می گویند و throughput، اطلاعاتی در مورد تعداد بسته های اطلاعاتی که با موفقیت به مقصد رسیده اند را در اختیار ما می گذارند. در نتیجه، می توان گفت به عنوان ابزاری جهت اندازه گیری عملکرد شبکه،  throughput از bandwidth مهم تر است.

با این که throughput را می توان ابزار بهتری در اندازه گیری عملکرد شبکه به حساب آورد، اما این بدان معنی نیست که bandwidth هیچ تاثیری بر روی عملکرد آن ندارد. به عناون مثال، bandwidth، تاثیر قابل توجهی بر روی سرعت بارگیری (loading) یک صفحه وب و یا یک مرورگر دارد. در نتیجه می توان گفت جهت استفاده از web hosting، میزان پهنای باند موجود، بر روی عملکرد برخی خدمات تاثیر می گذارد. تفاوت Throughput و Bandwidth

پهنای باند و سرعت با هم متفاوت هستند

یک تصور که به اشتباه رواج پیدا کرده است، این است که می توان از پهنای باند جهت اندازه گیری سرعت، استفاده نمود. همان طور که بارها مشاهده شده برخی از خدمات دهندگان سرویس اینترنت (ISP) از تبلیغاتی در مورد سرعت بالا به خاطر پهنای باند زیاد استفاده می کنند.

با این که در امر بازاریابی و تبلیغات خیلی موثر است ولی حقیقت ندارد. در صورت افزایش پهنای باند، تنها چیزی که تغییر می کند، این است که داده های بیشتری را می توان به صورت همزمان ارسال کرد. با این که به نظر می رسد ارسال مقادیر بیشتری داده به صورت همزمان، باعث افزایش سرعت شبکه می شود اما در حقیقت تاثیری بر روی سرعت واقعی ارسال بسته های اطلاعاتی ندارد.

حقیقت این است که bandwidth، یکی از چندین فاکتور است که بر روی سرعت شبکه، تاثیر دارد. در داخل یک شبکه، فاکتور سرعت، بر اساس زمان پاسخ، اندازه گیری می گردد و عواملی مانند از دست رفتن داده ها و زمان تاخیر تاثیرگذار هستند. تفاوت Throughput و Bandwidth

پهنای باند و زمان تاخیر شبکه

Bandwidth و Latency نیز، واژگانی هستند که همواره با هم مورد بحث قرار می گیرند، اما در حقیقت هر یک، معنای خاص خودشان را دارند. همان طور که قبلا گفته شد پهنای باند، به ظرفیت شبکه یا مقدار داده ی قابل ارسال در یک بازه زمانی مشخص اشاره دارد. زمان تاخیر (Latency)، مدت زمانی است که برای انتقال داده ها از یک فرستنده به مقصد، لازم است.

این دو واژه، ارتباط بسیار نزدیکی دارند، زیرا bandwidth مشخص می کند که از نظر تئوری چه مقدار داده، به طور همزمان، می تواند ارسال و دریافت شود. در عین حال، latency مشخص می کند این بسته های داده با چه سرعتی می توانند به مقصد مورد نظر خود برسند. به حداقل رساندن latency در سرعت کلی شبکه، بسیار تاثیرگذار است.

نظارت بر عملکرد شبکه با استفاده از throughput

برای اندازه گیری عملکرد شبکه، استفاده از network throughput در مقایسه با ظرفیت پهنای باند، منطقی تر به نظر می رسد. مدیران شبکه، از روش های زیادی، جهت اندازه گیری ضعف عملکرد شبکه در شرکت های بزرگ استفاده می کنند.

استفاده از throughput در عیب یابی شبکه، بسیار مفید است، زیرا در مشخص نمودن ریشه اصلی کندی شبکه، کمک بزرگی می کند. با این حال می توان گفت این فقط یکی از سه فاکتور تعیین کننده عملکرد شبکه است. دو عامل دیگر Latency (زمان تاخیر) و packet loss (از دست رفتن داده ها) می باشند.

Latency: زمان مورد نظر نیاز جهت انتقال داده ها از یک منبع به مقصد است که به روش های مختلفی مانند round-trip time و یا one-way data transfer قابل اندازه گیری می باشد.

packet loss: اصطلاحی جهت مشخص نمودن تعداد بسته های اطلاعاتی از بین رفته در مسیر انتقال می باشد.

اندازه گیری سه فاکتور فوق (throughput، latency و packet loss) با هم، دیدگاه کاملی از عملکرد شبکه را فراهم می کند.

 

 

سایر مطالب مرتبط


بهینه سازی پهنای باند شبکه

پکت داده ها 

تاخیر زمانی