setakit.com
setakit.com

MPLS چیست و چگونه کار می کند؟

تعریف MPLS

MPLS یا Multiprotocol Label Switching تکنیکی است برای تراکنش داده ها که سرعت ارسال داده ها را افزایش داده و قابلیت کنترل برای ترافیک شبکه را دارا می باشد. از طریق این پروتکل مسیر داده ها بوسیله برچسب هایی که ابتدای هر داده نشانه گذاری می شود هدایت می شوند.

با MPLS ، داده‌ها به‌ جای نیاز به جستجوهای پیچیده در جــدول مسیریابی در هـر توقف، از طریق یک مسیر با استفاده از برچسب‌ها هدایت می شوند. این پروتکل قابلیت پیاده سازی بر روی تمامی سرویس های مبتنی بر IP و ATM را دارا می باشد.

در شبکه های سنتی مبتنی بر IP، انتقال داده ها به صورت نقطه به نقطه بوده و می بایست تمامی ترافیک این نقطه ها را به صورت پله پله طی کرده تا به مقصد برسند. اما پروتکل MPLS ، به هر بسته برچسبی اختصاص داده و سپس از طریق جدول از پیش تعریف شده مسیرها، ترافیک داده ها به مقصدهای مورد نیاز هدایت می شود.

 

MPLS چگونه کار می­ کند؟

MPLS از طریق برچسب هایی که به داده ها اختصاص می دهد و مطابقت آنها با جدول آدرس دهی، مسیرهای از پیش تعریف شده را به صورت یکطرفه تا مقصد پیدا کرده و بسته ها را ارسال می نماید. این فرآیند جدول آدرس دهی به صورت زیر تعریف می گردد:

 1. هنگامی‌ که بسته‌ های برچسب گذاری شده وارد روتر لبه شبکه می گردند (که به عنوان نقطه ورودی تعریف می گردد)، بسته به نوع داده و مقصد مورد نظر آن، یک کلاس هم ارزی ارسال (FEC) به آن ها اختصاص داده می­ شود. FEC ها برای شناسایی بسته‌هایی با ویژگی‌های مشابه یا یکسان استفاده می­ شوند.
 2. بر اساس FEC، نقطه ورودی یک برچسب به بسته الصاق کرده و آن را در یک LSP وارد می­ کند.
 3. با حرکت بسته از طریق «گره‌های ترانزیت» شبکه (که به‌عنوان مسیریاب تعویض برچسب نیز شناخته می­ شود)، این روترها به هدایت داده‌ها توسط دستورالعمل‌های برچسب بسته ادامه می‌دهند. این نقاط بینابینی بر اساس برچسب بسته هستند، نه جستجوهای IP اضافی.
 4. در «گره خروج» یا روتر نهایی، برچسب حذف شده و بسته از طریق مسیریابی IP معمولی تحویل داده می شود.

یک دسته برچسب حداقل از چهار قسمت تشکیل شده است:

 • Label value: اطلاعاتی را برای روترها نگه می‌دارد تا تعیین کنند بسته بعدی کجا باید برود.
 • Traffic class field: اولویت کیفیت خدمات و اعلام صریح ازدحام را تنظیم می­ کند.
 • Bottom of stack flag: نشان دهنده آخرین برچسب در دسته است.
 • Time-to-live (TTL): طول عمر داده‌ها یا اینکه یک داده قبل از حذف شدن از چند نقطه می تواند عبور کند را محدود می­ کند.

برچسب ها را می توان کنترل کرد به گونه ای که برچسب اول در ورود تحویل بسته را کنترل می کند و هنگامی که به مقصد می رسد حذف شده و برچسب دیگری مسیر را تا مقصد جهت یابی می کند.

MPLS در کجای لایه‌های شبکه قرار می­ گیرد؟

MPLS یک پروتکل شبکه لایه ۲٫۵ در نظر گرفته می­ شود. لایه ۲ بسته‌های IP را از طریق LAN های ساده یا شبکه‌های WAN نقطه‌به‌نقطه حمل می­ کند، درحالی‌که لایه ۳ از آدرس‌دهی و مسیریابی در سطح اینترنت با استفاده از پروتکل‌های IP استفاده می­ کند. MPLS با ویژگی‌های بیشتر برای انتقال داده در سراسر شبکه در میان آن‌ها قرار دارد.

 

SD-WAN یک جایگزین در حال ظهور

SD-WAN استفاده از نرم­ افزار برای هوشمندتر و انعطاف‌پذیرتر کردن شبکه‌های گسترده در عین استفاده از پیوندهای پهنای باند داده ها به اینترنت است. علاوه بر این، مانند MPLS ، سیاست‌ها را می‌توان به‌ راحتی در همه ابزارهای WAN به‌جای نیاز به ایجاد دستی مسیرهای از پیش تعیین‌ شده، اعمال کرد.

اگر ترافیک WAN شما از برنامه های غیر فعال تشکیل شده باشد، یا برنامه های فعال در فضای ابری میزبانی شود، مزایای SD-WAN می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه‌های پایین‌تر
 • افزایش پهنای باند
 • عملکرد بالاتر
 • زمان کار بیشتر
 • عملکرد بهتر در سایت‌های کوچک، راه دور یا بین‌المللی
 • تهیه و عرضه سریع‌تر

فورتیگیت جدیدترین فناوری SD-WAN را ارائه می‌دهد که همه آن‌ها در مقیاس سازمانی از یک کنسول متمرکز و تک سیاستی مدیریت می‌شوند. محصولات این شرکت می‌توانند MPLS شما را همین امروز جایگزین کرده و انعطاف‌پذیری، امنیت و مقیاس مورد نیاز برای مدیریت شبکه را در اختیار شما قرار دهند.

 

SD-WAN در مقابل MPLS

فن‌آوری سنتی شبکه، تعویض برچسب چند پروتکلی (MPLS)، شاهد رقابت با راه‌حل‌های شبکه گسترده نرم‌افزاری (SD-WAN) برای برآورده کردن تقاضاهای بالا و نیازهای رو به رشد امروزی برای سیستم‌های حیاتی تجاری شبکه‌ای بوده است.

اما چگونه می­ توان SD-WAN را در مقابل MPLS را ارزیابی کرد؟ در اینجا به این بحث می‌پردازیم که این فناوری‌های شبکه‌ای چه تفاوتی دارند و چرا یک تیم شبکه‌ای ممکن است SD-WAN را به جای MPLS انتخاب کند.

 

مقایسه ی MPLS و SD-WAN

مزایای MPLS

MPLS اغلب بر روی شبکه‌های گسترده با کارایی بالا اجرا می­ شود. در این بحث که MPLS یا SD-WAN کدام بهتر است، MPLS یک مزیت قابل‌ توجه دارد: توانایی آن در ارائه بسته‌ها به‌طور قابل‌ اعتماد و ارائه QoS (کیفیت خدمات) بالا است.

این یک مزیت قابل ‌توجه برای مشاغلی است که به پروتکل‌های بلادرنگ مانند VoIP، دسکتاپ مجازی و کنفرانس ویدیویی متکی هستند، زیرا این سیستم‌ها می‌توانند بدون از دست دادن سیگنال یا کیفیت در چارچوب MPLS کار کنند. MPLS همچنین به ایجاد باکت­های CoS/QoS اجازه می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که ترافیک با اولویت بالاتر با احتمال کمتر از دست دادن بسته تحویل داده شود.

بنابراین، MPLS چگونه کار می‌کند و چرا تا این اندازه قابل ‌اعتماد است؟

MPLS به روشی مشابه روترها و سوئیچ های شبکه کار می­ کند و از برچسب‌های ارسال بسته استفاده می ­کند که نحوه و زمان ارسال داده‌ها را تعیین می­ کند. به هر بسته برچسبی اختصاص داده می‌شود که آن را از سایر ترافیک‌های شبکه WAN جدا می‌کند.

هنگامی‌ که کاربران زیادی در یک شبکه مشترک از تعداد زیادی برنامه پر تقاضا استفاده می‌کنند، این قابلیت پیش‌بینی ترافیک می­ تواند یک مزیت بزرگ باشد.

معایب MPLS

MPLS با یک هشدار بزرگ همراه است. هزینه پهنای باند این موضوع در حال تبدیل شدن به یک مسئله فزاینده برای سازمان‌هایی است که از پهنای باند زیادی استفاده می‌کنند. نه تنها هزینه آن بیشتر از SD-WAN است، بلکه تلاش بسیار بیشتری برای افزودن پیوندهای جدید می­ طلبد.

برای سازمان‌های دارای شعب، سایت‌های راه دور و نیازمند به رشد سریع قابلیت‌های شبکه‌های توزیع شده، همین کافی است تا پذیرش SD-WAN به‌جای MPLS در نظر گرفته شود.

SD-WAN چیست؟

SD-WAN یک فناوری شبکه‌ای است که از نرم‌افزار استفاده می‌کند تا شبکه‌های گسترده‌تر را با اتصال مستقیم سایت‌ها به اینترنت یا اینترانت از طریق پیوندهای پهنای باند بالا، هوشمندتر و انعطاف‌پذیرتر کند.

پیکربندی‌ها و خط‌مشی‌های دسترسی به‌صورت مرکزی مدیریت می‌شوند و به راحتی در همه سایت‌ها اعمال می‌شوند و نیاز به مدیریت دستی هر دستگاه WAN به‌صورت جداگانه را از بین می‌برند.

مزایای SD-WAN

قابل ‌توجه ترین مزایای آن عبارت‌اند از مقیاس‌پذیری، در دسترس بودن جهانی، قابلیت رؤیت بودن، کنترل‌های پیشرفته و عملکرد بالا. همچنین بسیار سریع در جای خود قرار می‌گیرد و می ­توان آن را در صورت لزوم افزایش و کاهش داد.

بزرگ‌ترین مزیت SD-WAN برای بسیاری از سازمان‌ها فاکتور هزینه آن است، به‌خصوص در مقایسه با MPLS. به‌طورکلی، هرچه از SD-WAN بیشتر استفاده کنید، ارزان‌تر است و می‌توان آن را به راحتی بدون ایجاد هیچ تغییری در شبکه یا زیرساخت ارتقا داد.

امنیت یکی دیگر از نقاط قوت SD-WAN است. SD-WAN برای کسب‌وکاری که باید اطمینان حاصل کند که سیستم شبکه‌ای را انتخاب می‌کند که عملکرد، امنیت، هماهنگی و سیاست را در یک راه‌حل ادغام می‌کند، عالی است.

SD-WAN اتصال امن را یکپارچه می ­کند و درعین‌حال رمزگذاری سرتاسری را هم در سراسر WAN و هم از طریق اینترنت ارائه می­ دهد.

 

کدام یک برای کسب‌وکار شما مناسب است؟

وقتی صحبت از چابکی، انعطاف‌پذیری، امنیت، مقیاس‌پذیری و هزینه به میان می‌آید، SD-WAN یک برنده ارزشمند است و به‌سرعت به انتخاب ارجح برای بسیاری از کسب‌وکارها تبدیل می‌شود.

SD-WAN از طریق محصول FortiGate کمپانی Fortinet با کاهش هزینه‌های شبکه بدون به خطر انداختن عملکرد، چابکی و امنیت، چالش‌های پیش روی تجارت مدرن امروزی را برطرف می‌کند.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط


SD-WAN چیست؟

مسیریابی شبکه (Routing)

امنیت ابری چیست؟

معرفی فورتیگیت ۱۸۰۰F

معرفی فورتیگیت ۶۰E (FG-60E)

راهنمای خرید فایروال فورتیگیت