setakit.com
setakit.com

PAM چیست؟ چرا PAM برای سازمان شما مهم است؟

دسترسی ویژه چیست؟

در یک محیط سازمانی، “دسترسی ویژه” اصطلاحی است که برای اعطای دسترسی یا توانایی های خاص، بالاتر و فراتر از یک کاربر استاندارد استفاده می شود. دسترسی ویژه به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا زیرساخت‌ها و برنامه‌های کاربردی خود را ایمن، کسب‌وکار را به طور کارآمد اداره و محرمانگی داده‌های حساس و زیرساخت‌های حیاتی را حفظ کنند. PAM

دسترسی ویژه می تواند با کاربران انسانی و کاربران غیر انسانی همچون برنامه ها و هویت ماشین ها مرتبط باشد.

نمونه هایی از دسترسی ویژه مورد استفاده توسط انسان عبارتند از:

 • ابرحساب کاربری (Super user account):

یک حساب کاربری بدون محدودیت توسط مدیران IT برای پیکربندی یک سیستم یا برنامه، افزودن یا حذف کاربران و یا حذف داده ها استفاده شود.

 • حساب مدیریت دامنه (Domain administrative account):

حسابی که دسترسی مدیریتی ویژه را در تمام ایستگاه های کاری و سرورهای داخل یک شبکه مبتنی بر دامنه فراهم می کند. تعداد این حساب‌ها معمولاً کم است، اما گسترده‌ترین و قوی‌ترین دسترسی را در سراسر شبکه فراهم می‌کنند. عبارت «Keys to the IT Kingdom» اغلب برای اشاره به ماهیت شاخص برخی حساب‌ها و سیستم‌های با دسترسی های مدیریتی استفاده می‌شود.

 • حساب مدیریت محلی (Local administrative account):

این حساب در یک نقطه پایانی یا ایستگاه کاری قرار دارد و از ترکیب نام کاربری و رمز عبور استفاده می کند و به افراد کمک می‌کند تا به ماشین‌ها یا دستگاه‌های محلی خود دسترسی داشته و در آنها تغییراتی ایجاد کنند.

 • کلید پوسته سوکت ایمن (Secure socket shell):

کلیدهای SSH پروتکل های کنترل دسترسی بسیار پر کاربردی بوده و دسترسی مستقیم root به سیستم های حیاتی را فراهم می کنند. Root نام کاربری یا حساب کاربری است که به طور پیش فرض به تمام دستورات و فایل های موجود در لینوکس یا سایر سیستم عامل های مشابه یونیکس دسترسی دارد.

 • حساب اضطراری (Emergency account):

این حساب، دسترسی مدیریتی را به سیستم های امن در مواقع اضطراری برای کاربران فراهم می کند. گاهی نیز از آن به عنوان Firecall یا Break Glass یاد می شود.

 • کاربر تجاری ویژه (Privileged business user):

شخصی است که خارج از IT کار می کند، اما به سیستم های حساس دسترسی دارد و می تواند شخصی باشد که نیاز به دسترسی به سیستم های مالی، منابع انسانی (HR) یا بازاریابی دارد.

 

نمونه هایی از دسترسی ویژه غیر انسانی عبارتند از:

 • حساب برنامه (Application account):

یک حساب ویژه که مخصوص نرم افزار کاربردی بوده و معمولاً برای مدیریت، پیکربندی یا مدیریت دسترسی به نرم افزار کاربردی استفاده می شود.

 • حساب سرویس (Service account):

حسابی که یک برنامه یا سرویس از آن برای تعامل با سیستم عامل استفاده می کند. سرویس ها از این حساب ها برای دسترسی و ایجاد تغییرات در سیستم عامل یا پیکربندی استفاده می کنند.

 • کلید SSH:

کلیدهای SSH نیز توسط فرآیندهای خودکار استفاده می شوند.

 • راز (Secret):

توسط تیم توسعه و عملیات (DevOps) اغلب به عنوان یک اصطلاح شناخته شده مورد استفاده قرار می گیرد و به کلیدهای SSH، کلیدهای واسط برنامه کاربردی (API) و سایر اعتبارنامه هایی که توسط تیم های DevOps برای ارائه دسترسی ویژه استفاده می شود، اشاره دارد.

حساب‌های ویژه، اعتبار و اسرار در همه جا وجود دارند: تخمین زده می‌شود که تعداد آنها معمولاً سه تا چهار برابر بیشتر از کارکنان است. در محیط‌های تجاری روز، سطح حمله مرتبط با امتیازات، به سرعت در حال رشد است زیرا سیستم‌ها، برنامه‌ها، حساب‌های ماشین به ماشین، محیط‌های ابری و ترکیبی، DevOps، اتوماسیون فرآیند روباتیک و دستگاه‌های IoT به طور فزاینده‌ای به هم متصل می‌شوند.

مهاجمان نیز این را می دانند و دسترسی های ویژه را مورد هدف قرار می دهند. امروزه، تقریباً ۱۰۰ درصد حملات پیشرفته روی بهره برداری از اعتبارنامه های ویژه برای دستیابی به حساس ترین داده ها، برنامه ها و زیرساخت های هدف تمرکز دارند. در صورت سوء استفاده، دسترسی ویژه این قدرت را دارد که کسب و کار را مختل کند.

 

حفره های امنیتی قابل توجه شامل دسترسی ویژه

در طول دهه گذشته، نقض‌های امنیتی متعددی در ارتباط با سوء استفاده از دسترسی ویژه وجود داشته است. از تری چایلدز و ادوارد اسنودن تا یاهو! و نقض گسترده در دفتر مدیریت منابع انسانی ایالات متحده و نقض بانک بنگلادش و حمله به شبکه برق اوکراین و حتی نقض گسترده Uber و … . وجه مشترک همه این حملات در این بود که از اعتبارنامه های ویژه برای برنامه ریزی، هماهنگی و اجرای حملات سایبری استفاده می شد.

 

PAM یا مدیریت دسترسی ویژه (Privileged Access Management) چیست؟

سازمان‌ها مدیریت دسترسی ویژه ( PAM ) را برای محافظت در برابر تهدیدات ناشی از سرقت اعتبار و سوء استفاده از امتیازات بکار می گیرند. PAM به یک استراتژی جامع امنیت سایبری – متشکل از افراد، فرآیندها و تکنولوژی – برای کنترل، نظارت، ایمن سازی و ممیزی تمام هویت ها و فعالیت های انسانی و غیرانسانی در یک محیط IT سازمانی اطلاق می شود.

گاهی اوقات به عنوان مدیریت هویت خاص (PIM- privileged identity management) یا امنیت دسترسی ویژه (PAS- privileged access security) شناخته می شود.

PAM مبتنی بر اصل حداقل امتیاز است، که در آن کاربران فقط حداقل سطوح دسترسی مورد نیاز برای انجام وظایف شغلی خود را دارند. اصل حداقل امتیاز به طور گسترده به عنوان بهترین روش امنیت سایبری در نظر گرفته می شود و گامی اساسی در حفاظت از دسترسی ویژه به داده ها و دارایی های با ارزش است.

با اجرای اصل حداقل امتیاز، سازمان‌ها می‌توانند سطح حمله را کاهش داده و خطر حملات سایبری مخرب داخلی یا خارجی را که می‌تواند منجر به تخریب پرهزینه داده‌ها شود، کاهش دهند.

 

چالش های کلیدی مدیریت دسترسی ویژه

سازمان ها برای حفاظت، کنترل و نظارت بر دسترسی ویژه با چالش های متعددی روبرو هستند، از جمله:

 • مدیریت اعتبار حساب: بسیاری از سازمان های IT برای تغییر و بروز رسانی اعتبارنامه های ویژه به فرآیندهای مدیریتی مستعد خطا و فشرده سازی دستی متکی هستند که می تواند یک رویکرد ناکارآمد و پرهزینه باشد.
 • ردیابی فعالیت های خاص: بسیاری از شرکت ها نمی توانند نشست های ویژه را به طور متمرکز نظارت و کنترل کنند، و همین مساله کسب و کار را در معرض تهدیدات امنیت سایبری و نقض تعهد قرار می دهد.
 • پایش و تجزیه و تحلیل تهدیدها: بسیاری از سازمان ها فاقد ابزارهای تحلیل تهدید جامع بوده و قادر به شناسایی مستمر فعالیت های مشکوک و رفع حوادث امنیتی نیستند.
 • کنترل دسترسی کاربران ویژه: سازمان ها معمولا برای کنترل موثر دسترسی کاربران ویژه به پلتفرم های ابری (زیرساخت به عنوان سرویس و پلتفرم به عنوان سرویس)، اپلیکیشن نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)، رسانه های اجتماعی و موارد دیگر در تلاشند ریسک انطباق و پیچیدگی عملیاتی ایجاد کنند.
 • محافظت از کنترل کننده های دامنه ویندوز: مهاجمان سایبری می توانند از آسیب پذیری های موجود در پروتکل احراز هویت Kerberos برای جعل هویت کاربران مجاز و دسترسی به منابع مهم IT و داده های محرمانه سوء استفاده کنند.

 

چرا مدیریت دسترسی ویژه ( PAM ) برای سازمان شما مهم است؟

 • انسان ها ضعیف ترین ارتباط شما هستند.

از کاربران ویژه داخلی که از سطح دسترسی خود سوء استفاده می کنند، یا مهاجمان سایبری خارجی که امتیازات کاربران را هدف قرار داده و سرقت می کنند تا به صورت مخفیانه به عنوان «کاربر ویژه شناخته شده» عمل کنند، انسان ها همیشه ضعیف ترین ارتباط در زنجیره امنیت سایبری هستند.
مدیریت دسترسی ویژه به سازمان ها کمک می کند تا مطمئن شوند افراد فقط سطوح لازم برای انجام کارهای خود را دارند. PAM همچنین تیم‌های امنیتی را قادر می‌سازد تا فعالیت‌های مخرب مرتبط با سوء استفاده از امتیازات را شناسایی کرده و اقدامات سریعی را برای مقابله با خطر انجام دهند.

 • در تجارت دیجیتال، امتیازات در همه جا وجود دارد.

سیستم ها باید بتوانند به یکدیگر دسترسی داشته و به هم مرتبط باشند تا بتوانند با هم کار کنند. با استقبال سازمان‌ها از ابر، DevOps، اتوماسیون فرآیندهای روباتیک، اینترنت اشیا و غیره، تعداد ماشین‌ها و برنامه‌هایی که به دسترسی ویژه نیاز دارند افزایش یافته و به طبع آن سطح حمله نیز افزایش می یابد.

تعداد این عناصر غیرانسانی بسیار بیشتر از افراد یک سازمان معمولی است و نظارت و مدیریت آنها و یا حتی شناسایی آنها دشوارتر است. برنامه‌های تجاری خارج از چارچوب (COTS- Commercial-off-the-shelf) معمولاً نیاز به دسترسی به بخش‌های مختلف شبکه دارند که مهاجمان می‌توانند از آن سوء استفاده کنند. یک استراتژی مدیریت دسترسی ویژه قوی، امتیازات را بدون توجه به محل زندگی آنها؛ در محل، در فضای ابری و در محیط‌های ترکیبی ایجاد کرده و فعالیت‌های غیرعادی را در صورت وقوع شناسایی می‌کند.

 • مهاجمان سایبری نقاط پایانی و ایستگاه های کاری را هدف قرار می دهند.

در یک شرکت، هر نقطه پایانی (لپ تاپ، گوشی هوشمند، تبلت، دسکتاپ، سرور و غیره) به طور پیش فرض دارای امتیاز است. دسترسی های مدیریتی، تیم‌های IT را قادر می‌سازد تا مشکلات را به صورت محلی برطرف کنند، اما ریسک بزرگی را نیز به همراه دارند.

مهاجمان می‌توانند از دسترسی های مدیریتی سوء استفاده کرده، سپس از یک ایستگاه کاری به ایستگاه کاری دیگر بپرند، اعتبارات اضافی را بدزدند، امتیازات را بالا ببرند و به صورت مخفیانه در شبکه حرکت کنند تا زمانی که به چیزی که دنبال آن هستند برسند. یک برنامه PAM پیشگیرانه باید حذف کامل حقوق مدیریتی محلی در ایستگاه های کاری را برای کاهش خطر انجام دهد.

 • PAM برای داشتن انطباق حیاتی است.

توانایی نظارت و شناسایی رویدادهای مشکوک در یک محیط بسیار مهم است، اما بدون تمرکز دقیق بر روی مواردی که بیشترین خطر را به همراه دارند (مانند دسترسی ویژه مدیریت نشده، نظارت نشده و محافظت نشده) کسب و کار آسیب پذیر خواهد بود. پیاده‌سازی PAM به عنوان بخشی از استراتژی جامع امنیت و مدیریت ریسک، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا تمام فعالیت‌هایی را که به زیرساخت‌های IT حیاتی و اطلاعات حساس مربوط می‌شوند، ثبت و ضبط کرده و نیز کمک می‌کند تا الزامات ارزیابی و انطباق را ساده‌تر کنند.

سازمان‌هایی که برنامه‌های PAM را به عنوان بخشی از استراتژی امنیت سایبری بزرگ‌ خود اولویت‌بندی می‌کنند، می‌توانند برخی از مزایای سازمانی مانند کاهش خطرات امنیتی و کاهش سطح کلی حملات سایبری، کاهش هزینه‌های عملیاتی و پیچیدگی، گسترش دید و آگاهی از موقعیت در سراسر شرکت و بهبود مقررات نظارتی را تجربه کنند.

 

بهترین شیوه های مدیریت دسترسی ویژه

مراحل زیر چارچوبی را برای ایجاد کنترل‌های ضروری PAM برای تقویت وضعیت امنیتی سازمان ارائه می‌کنند. پیاده سازی برنامه‌ بر اساس این مراحل به سازمان‌ها کمک می کند تا در زمان کمتر ریسک بیشتری را کاهش داده، از شهرت کسب و کار خود محافظت نموده و اهداف امنیتی و نظارتی  را با منابع داخلی کمتر برآورده کنند.

 • از بین بردن حملات تسخیر شبکه برگشت ناپذیر (Eliminate irreversible network takeover attacks)

برای اینکه تمام دسترسی‌های ویژه به Domain Controllers و سایر منابع Tier0 و Tier1 را جدا کنید، به احراز هویت چند مرحله ای نیاز دارید.

 • حساب های زیرساخت را کنترل و ایمن کنید.

همه حساب‌های زیرساخت شناخته شده را در یک صندوق دیجیتالی با مدیریت مرکزی قرار دهید. پس از هر بار استفاده، رمزهای عبور را به طور منظم و خودکار عوض کنید.

 • حرکات جانبی را محدود کنید.

تمام کاربران نقطه پایانی را به طور کامل از گروه مدیران محلی در ایستگاه های کاری مبتنی بر سیستم عامل ویندوز حذف کنید تا از سرقت اعتبارنامه جلوگیری کنید.

 • از اعتبارنامه های برنامه های شخص ثالث محافظت کنید.

تمام حساب‌های ویژه مورد استفاده توسط برنامه‌های شخص ثالث را ذخیره کنید و اعتبارنامه‌های رمزگذاری شده برای برنامه‌های تجاری خارج از چارچوب را از بین ببرید.

 • کلیدهای *NIX SSH را مدیریت کنید.

تمام جفت‌های کلید SSH را در سرورهای لینوکسی و یونیکسی ذخیره کنید و آنها را به صورت دوره ای عوض کنید.

 • از رمزهای DevOps در فضای ابری و پیش فرض محافظت کنید.

همه حساب‌ها، کلیدها و کلیدهای API دارای امتیاز شبکه های ابری عمومی را ایمن کنید. تمام اعتبارنامه ها و رمزهای مورد استفاده توسط ابزارهای CI/CD مانند Ansible، Jenkins و Docker را در یک خزانه امن قرار دهید، که آنها را قادر سازد به سرعت بازیابی، به طور خودکار تعویض و مدیریت شوند.

 • ادمین های ایمن SaaS و کاربران ویژه تجاری

تمام دسترسی ها به شناسه های مشترک را جدا کنید و به احراز هویت چند عاملی نیاز دارید.

 • در تمرینات دوره ای تیم قرمز برای تست دفاع شرکت کنید.

اعتبارسنجی و بهبود کارایی در برابر حملات دنیای واقعی.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط


احراز هویت چند عاملی (MFA) چیست؟

احراز هویت چند عاملی تطبیقی چیست؟

هفت روش جلوگیری از نقض داده ها

امنیت شبکه چیست؟

Zero Trust چیست؟

کنترل دسترسی شبکه یا NAC چیست؟

ZTNA چیست؟

ZTNA چگونه پیاده سازی می شود؟

۵ گام برای پذیرش سیاست های گذرواژه در سازمان ها

کلید رمزنگاری داده ها یا Cryptographic Key چیست؟

رمزگذاری داده ها یا Encryption چیست؟

حملات مهندسی اجتماعی چیست؟

تفاوت SSH و Telnet چیست؟